Skóra dobrej jakości imbiru nie jest zbyt gruba. Cienkie obieranie korzenia za pomocą noża może być żmudne i niewygodne. Znacznie lepszym sposobem będzie ścieranie skórki brzegiem łyżeczki. Ten rodzaj sztućców naprawdę skutecznie i ekspresowo radzi sobie z zadaniem. Będziecie wręcz zaskoczeni przy pierwszej próbie.

Obieranie imbiru łyżeczką

Do obierania imbiru należy wybrać produkt bez przebarwień, o raczej twardej strukturze. Przeleżały korzeń imbiru ma widoczne przesuszenia, a to wpływa nie tylko na jego strukturę, ale przede wszystkim smak i właściwości. Możemy podzielić go na mniejsze kawałki - to ułatwi nam ścieranie skórki z nierównej powierzchni i nieregularnych kształtów. Jak wiadomo, korzeń imbiru potrafi mieć wręcz kosmiczny wygląd, który trudno porównać do innych produktów spożywczych. Skórkę ścieramy możliwie cienko, skrobiąc jedynie rantem łyżeczki po korzeniu. Nie musimy jej dociskać. Jeśli mamy możliwość wybrać łyżeczkę o cienkiej powierzchni i ostrzejszych brzegach - taka sprawdzi się najlepiej. Potem pozostaje tylko kilka chwil pracy i efekt naprawdę robi wrażenie - co widać po zdjęciu poniżej.

iStock

Jak wykorzystać surowy imbir?

W okresie jesienno-zimowym imbir będzie nieoceniony w domowych syropach i nalewkach. Sok imbirowy bez dodatku cukru to bomba witaminowa idealna na odporność. Podkręci też smak rozgrzewających napojów - podobnie jak imbir w cukrze z cytryną. Jeśli przepadacie za kandyzowanymi przysmakami, w tym imbirem, również zachęcamy do postawienie na jego domową wersję. Własnoręczny imbir kandyzowany to świetny dodatek do ciast, ale smakuje też jako osobna przekąska. Świeży, surowy imbir podkreśli też smak dań obiadowych - idealnych na chłodne dni. Smaczku nada zupie krem z dyni oraz wachlarzowi dań z kuchni azjatyckiej.