Polska kuchnia opiera się na konkretnych, bardzo sycących potrawach. Pamiętam, że moi dziadkowie używali jedynie smalcu do podsmażania wszelkich potraw, a w szczególności pączków. Nie było to jednak byle jaki produkt. Sami dbali o to, aby wytopić tłuszcz i doprawić tak, aby smakował jak najlepiej. Przekazali mi przepis, który stosuję do dzisiaj. Przygotowuję smalec w garnku żeliwnym z Lidla, który nigdy mnie jeszcze nie zawiódł. Teraz i wy możecie pokusić się o takie naczynie, gdyż kosztuje znacznie mniej

Garnek żeliwny GSW z Lidla - dlaczego mam go zawsze pod ręką?

Garnek żeliwny GSW z Lidla to sprzęt niemal dożywotni. Solidne i praktyczne żeliwo pozwala gotować, piec, podsmażać i dusić potrawy. Nie wyobrażam sobie lepszego chleba pszennego niż ten, który robię w moim żeliwnym garnku. Dodatkowo piekę w nim najlepszy biszkopt oraz gotuję gulasz wołowy dla całej rodziny na 3 dni. Jest to niezwykle wszechstronny garnek, w którym możecie zapiekać mięso czy warzywa nawet do temperatury 240 stopni. Dzięki temu służy mi także jako podstawa do pieczenia ciasta na pizzę. Pokrywka to jednocześnie dodatkowe płytkie naczynie, które stosuję jak patelnię do smażenia jajek czy innych dań.

Jak wspominają zadowoleni klienci na stronie Lidl.pl:

Bardzo fajny garnek, ciężki, żeliwny, ale niezbyt ciężki, bo jest stosunkowo mały. Jakość bez zarzutów, powinniśmy go używać do pieczenia chleba, ale teraz także do wszystkiego innego. Gotowanie z nim to po prostu przyjemność.

Piękny i praktyczny garnek żeliwny. Kupiłem już podobny garnek żeliwny w Lidlu i jestem bardzo zadowolony z jakości i

designu.

Jak zrobić babciny smalec z 1 pysznym składnikiem?

Babciny smalec, jak wspominałam wcześniej, nie miał sobie równych. Z reguły był robiony po świniobiciu. Moim wspomnieniem z dzieciństwa jest ogromny żeliwny gar tego specjału, który był podawany także na weselach. Wiódł wtedy prym w towarzystwie innych zakąsek i kiełbas. Babcia zawsze dodawała do domowego smalcu suszony czosnek niedźwiedzi, który poprzedniego roku ususzyła. Jeżeli macie ochotę na przygotowanie tego rarytas, poniżej znajdziecie dokładną instrukcję:

Składniki:

  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 0,5 kg słoniny
  • 2 łyżki czosnku niedźwiedziego
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka pieprzu

Przygotowanie:

  1. Słonicę pokrójcie na mniejsze kawałeczki.
  2. Przepuśćcie przez maszynkę do mielenia mięsa dwukrotnie.
  3. Następnie przełóżcie do garnka żeliwnego i topcie na małym ogniu.
  4. Łopatkę wieprzową również zmielcie w maszynce i dodajcie do topionej słoniny.
  5. Duście do momentu, aż mięso zrobi się szarawe.
  6. Na koniec doprawcie solą i pieprzem.
  7. Wsypcie suszony czosnek niedźwiedzi, aby smalec dłużej postał świeży.
  8. Podawajcie z wiejskim chlebem pszennym lub z razowym na zakwasie i ogórkiem kiszonym.