Ogórki kiszone mają wielu fanów, jednak po piętach w rankingu ulubionych smaków "depczą" im ogórki marynowane. W pomidorowym sosie, z dodatkiem łagodniejszego niż spirytusowy octu jabłkowego i przecieru pomidorowego, będą poważną konkurencją dla klasycznych ogórków kiszonych oraz korniszonów w occie spirytusowym.

Ogórki po cygańsku - w czym są lepsze od kiszonych i pikli?

Ogórki po cygańsku są subtelniejsze w smaku od typowych octowych pikli, które czasami aż palą w język. W słoiku znajdzie się też miejsce dla cebulki, a w sezonie możecie dodać do nich również kawałki papryki w różnych kolorach, zrobi się jeszcze ciekawiej i smaczniej. Jeśli lubicie pikantne przetwory, dorzućcie też pokrojoną papryczkę chili – z ziarnami (w wersji bardzo ostrej) lub bez nich. Takie ogórki przygotujecie bardzo szybko, a jeszcze szybciej, jesteśmy tego pewni, zostaną zjedzone. Możecie je jeść nie tylko podczas grilla, ale również do obiadu – świetnie uzupełnią np. zrazy, pieczeń i inne "cięższe", pieczone i duszone mięsa. Będą doskonałe również podane na grzance. 

Ogórki po cygańsku - przepis

Składniki:

  • 6 kg ogórków gruntowych

  • 1 kg cebuli

  • 4 łyżki soli kamiennej

  • 1 szklanka cukru

  • 1 szklanka oleju rzepakowego

  • 05, szklanki octu jabłkowego

  • 1 kg przecieru lub koncentratu pomidorowego

Sposób przygotowania:

  1. Wieczorem umyjcie ogórki, obierzcie je i pokrójcie je w cienkie plasterki;
  2. Posiekajcie drobno cebulę;
  3. Przełóżcie ogórki i cebulę do dużej miski, dodajcie sól, przykryjcie i odstawcie na całą noc;
  4. Rano odlejcie sok spod ogórków. Do miski dodajcie cukier, ocet, olej i koncentrat pomidorowy;
  5. Wymieszajcie dokładnie i odstawcie na pół godziny;
  6. Po tym czasie przełóżcie do słoików i zapasteryzujcie. 

Jak zapasteryzować ogórki po cygańsku?

Zrobić to można na kilka sposobów. Najprościej będzie je wygotować. Zakręcone słoiki włóżcie do wyłożonego ściereczką garnka i wypełnijcie go do połowy wysokości wodą. Gotujcie przez 10 minut, aż woda będzie wrzeć. Ogórki po cygańsku są już gotowe - wystarczy je przestudzić. Pasteryzację przeprowadzicie też w piekarniku, a nawet w zmywarce. Możecie skorzystać z naszych rad, które zawarliśmy we wcześniejszym artykule