Szykowanie tradycyjnych gołąbków to masa pracy i bardzo pracochłonne zajęcie.  Szczególnie, gdy macie w domu całą gromadkę głodomorów do wykarmienia. Jeśli lubicie gotować i rozpieszczać swoich bliskich, na pewno od czasu do czasu przygotowujecie to pyszne danie. Jednak prawdopodobnie nie za często, właśnie ze względu na długi czas jego przygotowania. Dziś przychodzimy do was z niezwykle prostym przepisem na znakomite zastępstwo dla klasycznej wersji dania. Wystarczą wam 4 podstawowe składniki, te same, co w standardowym przepisie, a smak - gwarantujemy, że pozostaje ten sam, jaki znacie i lubicie. 

Jak zrobić alternatywne gołąbki bez zawijania?

Oryginalna receptura, na której oparliśmy nasz przepis, pochodzi z 1892 roku. Faszerowaną w ten sposób kapustę możecie przygotować w sezonie z młodej kapusty, lecz także ze starszych warzyw, np. główki kapisty włoskiej.

Jak zrobić faszerowaną kapustę? Przepis na taką kapustę jest bardzo krótki i pojawia się m.in. u Marii Śleżańskiej w książce "Kucharz Wielkopolski":

Obrać z niedobrych liści, przerznąć na 4 części, zagotować w solonej wodzie, wycisnąć z wody, nałożyć między liście farszu, jak na pierogi z gotowanego mięsa lub surowego jak na kołduny, owiązać nitką każdy kawałek, ułożyć w rądel, podlać bulionem i dusić do miękkości. Na wydaniu zalać sosem. Tak samo można gotować zwyczajną białą kapustę. 

Autorka proponuje wybrać do faszerowania zwykłą białą kapustę i nie wskazuje, że musi być młoda, więc danie równie dobrze możecie przygotować już po sezonie, czyli właśnie jesienią lub zimą. Podstawą jest kapusta i mięso wieprzowe mielone, bulion i cebula - lista zakupów jest więc zdecydowanie krótsza niż dla tradycyjnych, babcinych gołąbków.

Reszta zależy od waszej fantazji i upodobań kulinarnych. Ćwiartki kapusty możecie wypełnić również farszem bezmięsnym, np. na bazie kaszy jęczmiennej, pęczaku lub soczewicy, ale także klasycznym farszem do gołąbków, jeśli poprzednio zrobiliście go za dużo, ale macie ochotę na jakąś odmianę. 

Kapusta faszerowana - przepis podstawowy

Składniki:

  • 1 mała główka dowolnej kapusty (szczególnie polecamy białą lub włoską)
  • 400 g mielonej wieprzowiny
  • 1 średnia cebula
  • 1,5-2 litry dowolnego bulionu
  • sól, pieprz

Opcjonalnie: 100 g dowolnej kaszy oraz kawałek czerwonej papryki (dla ładniejszego koloru). 

Sposób przygotowania:

  1. Kapustę obierzcie z najbrzydszych, wierzchnich i uszkodzonych liści, umyjcie, pokrójcie na ćwiartki i ugotujcie w osolonej wodzie;
  2. Wyjmijcie do przestudzenia;
  3. Przygotujcie farsz: podsmażcie posiekaną cebulę, dodajcie surowe mięso mielone i opcjonalnie kaszę oraz pokrojoną drobno paprykę, doprawcie solą i pieprzem, dokładnie wymieszajcie nadzienie;
  4. Pomiędzy liście każdej z ćwiartek kapusty nałóżcie farsz, obwiążcie lnianym sznurkiem (szpagatem) do żywności ciasno (jak zrazy) i przełóżcie do dużego garnka z grubym dnem. Zalejcie bulionem - powinien przykryć kapustę w całości;
  5. Gotujcie około 30-40 minut, po tym czasie kapusta będzie gotowa. Jeśli prawie cały płyn odparuje, danie nie będzie jeszcze gotowe, a kapusta zacznie przywierać, podlejcie dno lekko wodą i odczekajcie chwilę; 
  6. Przed podaniem nie zapomnijcie usunąć sznurka. Gotowe danie podawajcie z sosem pomidorowym. 

Wyśmienity i gęsty sos zrobicie na bazie bulionu po wygotowanej kapuście. Połączcie go z 2 łyżkami koncentratu pomidorowego, przyprawcie solą, pieprzem i zredukujcie w rondelku lub na patelni. Zróbcie to na wolnym ogniu i jeśli nie przykrywajcie sosu pokrywką (wtedy nadmiar wody szybko odparuje).