Znudziły wam się kiszone ogórki czy kapusta? Nie macie pomysłu na szybki dodatek do obiadu, który jednocześnie zachwyci dorosłych i dzieci? Proponujemy wykorzystać cukinię, która z reguły jest podawana w formie placków. Jest świetna także w zapiekankach z dodatkiem mięsa mielonego czy hummusu. Tym razem sami się przekonacie, że krótko kiszona cukinia smakuje wybornie i jest świetnym składnikiem wiosennych obiadów. W zależności od odmiany, dostępna jest okrągła, prążkowana, zielona oraz żółta. Ostatnie dwie idealnie komponują się ze sobą w formie długich wstążek, które można zakisić. I to ekspresowo, ponieważ będą gotowe do jedzenia już następnego dnia. Przetestujcie nasz patent, a pozostanie z wami na długo.

Jak zrobić małosolną cukinię, aby była chrupiąca?

Do przygotowania małosolnej cukinii, wykorzystajcie obieraczkę do warzyw, dzięki której pokroicie ją w cienkie paski, które szybko się ukiszą. Dobrym pomysłem jest również użycie spiralizatora, dzięki któremu łatwo zrobicie kiszone spaghetti z cukinii. Warzywa kisić ze skórką czy bez? Warto pozostawić skórkę, gdyż jest swoistym zabezpieczeniem dla delikatnej struktury warzywa. Jeżeli obawiacie się, że mogła wchłonąć zbyt dużo środków ochrony roślin, usuńcie tylko jej cienką warstwę.

Składniki:

  • 2-3 młode i cienkie cukinie
  • pół główki czosnku
  • kilka plasterków korzenia chrzanu
  • 2 baldachy kopru (kwiaty lub owoce/nasiona)
  • solanka (25 g soli na litr letniej wody)

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie solankę na bazie letniej wody i soli. Wymieszajcie dokładnie i odstawcie na bok;
  2. Wyparzcie dokładnie słoiki i przykrywki;
  3. Cukinie umyjcie pod bieżącą wodą i wyszorujcie z pozostałości piasku czy ziemi;
  4. Pokrójcie chrzan w drobne plasterki i obierzcie czosnek;
  5. Cukinie obierzcie w cienkie plasterki za pomocą obieraczki i dodajcie do słoików;
  6. Ułóżcie razem z czosnkiem i koprem;
  7. Zalejcie solanką tak, aby warzywa były w całości pokryte wodą;
  8. Pozostawcie na parę godzin na blacie, a następnie włóżcie do lodówki;
  9. Kiszonka jest gotowa do spożycia już po 24 godzinach;
  10. Dodajcie ją do surówek, sałatek lub jako dodatek do kanapek.

Jaką cukinię wybrać do kiszenia? Na co zwrócić uwagę?

Cukinia czy kabaczek to bardzo dobre okazy warzyw do kiszenia. Ich struktura jest dość zwarta i gąbczasta. Jeżeli chcecie wybrać warzywa właśnie do kiszenia, warto zwrócić uwagę na te, które będą zawierały jak najmniej gniazd nasiennych. Te z dużą ilością gniazd, zawierają też dużą ilość wody - to może powodować, że wasza kiszonka będzie zbyt mocno gazować i fermentować. Wszystkie, młode, niewielkie cukinie będą sprawdzonym materiałem na kiszonkę. Zwarty i jednolity miąższ już po 2-3 dniowym kiszeniu będzie wspaniały na kanapkę czy do sałatki. Klasyczna, podłużna cukinia typu nero lub zuboda, sprawdzi się fantastycznie do naszej ekspresowej kiszonki. Dostępne okrągłe sztuki, jak tondo, mogą zawierać niestety zbyt dużo pestek, ograniczając tym samym ilość miąższu.