Takie buraczki niby są klasykiem, a jednak u każdego w domu smakują nieco inaczej. Dodatków, które do nich pasują, jest całkiem sporo. Nie musicie ograniczać się do octu i soli. Jeśli wymienicie ocet spirytusowy na inny (winny czy też balsamiczny), sałatka z buraczków do obiadu zacznie smakować zupełnie inaczej. Wystarczy też inny drobiazg, lub w przypadku naszego przepisu, 2 drobiazgi, by burak zyskał wyrafinowany smak. 

Smażone buraczki - co do nich dodać? 

Zasmażane buraczki najpierw są gotowane lub pieczone, a następnie ścierane lub krojone i zasmażane z dodatkiem mąki, która dodatkowo je zagęszcza i sprawia, że nabierają kremowej konsystencji. Oczywiście pasuje do nich ocet, pasuje też sól, ale nie tylko. Spróbujcie zrobić je np. z cebulką, octem jabłkowym, majerankiem i sokiem z czarnej porzeczki. Takie dodatki jeszcze bardziej je uszlachetnią.

Pasować będzie również jabłko (najlepiej winne, np. szara reneta). Takie smażone buraczki sprawdzą się świetnie w towarzystwie kotletów mielonych, kotletów z kaszy (np. z grzybami), oraz z kaczką, kotletami z kurczaka, stekami, bitkami lub zrazami i kaszą gryczaną paloną lub pęczakiem.

Jeszcze bardziej treściwą opcją jest nasz przepis. Buraczki zasmażane będą jeszcze pyszniejsze, jeśli wzbogacicie je obsmażonym na chrupko wędzonym boczkiem i kminkiem. Boczek pogłębi smak buraków, drugi natomiast zapewni charakterystyczny aromat i sprawi, że trawienie pieczystego będzie łatwiejsze. Gdy będziecie przygotowywać buraczki wg naszej receptury, uważajcie na sól. W wędzonym boczku jest jej już całkiem sporo. 

Buraczki zasmażane z boczkiem - przepis

Składniki:

  • 1 kg buraków
  • 200 g boczku wędzonego w kawałku
  • 1 średnia cebula
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1/2-1 łyżeczka cukru (ewentualnie nieco więcej)
  • 1/2-1 łyżka nasion kminku
  • 2 łyżki octu (najlepiej jabłkowego albo winnego) lub sok z połowy cytryny
  • olej do podsmażenia buraczków
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Ugotujcie do miękkości buraki (najlepiej w całości) i odstawcie do wystudzenia. Chłodne już buraki obierzcie ze skórki i zetrzyjcie na grubych oczkach. 
  2. Posiekajcie boczek w kosteczkę i wytopcie go na patelni, mieszając. Mięso nie powinno się przypalić. Zdejmijcie z patelni i odstawcie na bok. Na wytopiony tłuszcz wrzućcie posiekaną drobno cebulę i zeszklijcie. Jeśli cebula zaczyna się przypalać, dolejcie jeszcze nieco oleju. 
  3. Do zeszklonej cebuli dodajcie starte buraki i boczek. Wymieszajcie i spróbujcie, czy buraczki są wystarczająco słone. W razie potrzeby dosólcie. Zakwaście octem lub sokiem z cytryny, dodajcie pieprz i odrobinę cukru. Wymieszajcie i duście przez ok. 10-15 minut na wolnym ogniu. 
  4. Pod koniec zagęśćcie buraki: rozpuśćcie mąkę w odrobinie wody i płynu z patelni. Wymieszajcie i wlejcie mąkę z wodą do buraczków. 
  5. Zagotujcie i zredukujcie - gotowe zasmażane buraczki powinny być gęste.