Figi suszone i świeże to jedna z najstarszych i najbardziej wartościowych naturalnych przekąsek, po jakie możecie sięgnąć podczas dnia. Sezon bogaty w figi w czasach biblijnych był rozumiany jako boże błogosławieństwo (Iz 36,16, por. 2 Krl 18,31), a człowiek, który odpoczywał w cieniu liści drzewa figowego symbolizował dobrobyt i bezpieczeństwo lub tęsknotę za stabilizacją (1 Krl 5,5 oraz 1 Mch 14,12). 

Suszone figi doskonale dopełniają każdą owsiankę, ryżankę, musli i inne śniadania na słodko. Dżem ze świeżych fig pasuje rewelacyjnie do białego sera (w tym fety na zimno i na gorąco) oraz do racuchów i innych śniadaniowych placków. Dlaczego dobrze jest wybrać właśnie te bakalie spośród wszystkich i jak jeść figi?

Figi suszone i świeże - dlaczego warto je jeść?

Figi suszone to idealne źródło błonnika. Na 100 g tych bakalii przypada aż 12,9 g błonnika pokarmowego, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcą podkręcić swój metabolizm i poprawić perystaltykę jelit. Świeże i suszone figi w rozsądnej ilości świetnie działają na zaparcia, regulują cykl wypróżniania się i pomagają złagodzić bóle brzucha. W nadmiarze jednak mogą dawać odwrotny skutek, dlatego przekąskę należy sobie dozować.

Spośród minerałów wyróżniają się one wyjątkowo wysoką zawartością:

  • miedzi (0,287 mg)
  • potasu (938 mg)
  • wapnia (203 mg)
  • manganu (0,51 mg)
  • fosforu (122 mg)

Są też bogate w witaminę A, C, E i K. Figi suszone dzięki wysokiej zawartości wapnia i fosforu będą ciekawą propozycją dla dzieci i seniorów - pomagają one wzmocnić kości. Potas obecny w figach wspiera prawidłową pracę układu krążenia i regulację ciśnienia krwi. Miedź jest z kolei niezbędna do utrzymania równowagi w układzie nerwowym, dlatego suszone figi powinny znaleźć się na liście zakupów u wszystkich zestresowanych i wrażliwych osób.

Jeśli zależy wam na błonniku pokarmowym i odżywczych minerałach, sięgajcie po figi suszone. Jeśli natomiast chcecie potraktować je czysto "kulinarnie", zarówno suszone, jak i świeże sprawdzą się rewelacyjnie w różnych daniach. Jako wartościowa przekąska na drogę, np. do szkoły, zdecydowanie lepsze będą jednak suszone owoce. Nie rozgniotą się one w drodze, podczas gdy świeży owoc jest soczysty i delikatny.

Figi suszone mają więcej kalorii i cukrów prostych, które błyskawicznie dodają energii. W 100 g suszonych fig jest 311 kcal, podczas gdy świeże mają tylko 74. Suszone owoce są też wysycone węglowodanami (65,1 g / 100 g), podczas gdy w świeżych jest 19,2 g cukrów. Niespodzianką może być przy tym jednak fakt, że regularne jedzenie niewielkiej ilości fig zmniejsza ochotę na konwencjonalne słodycze.  

Kto nie powinien sięgać po figi?

Figi suszone mają wysoki indeks glikemiczny - 62. Oznacza to, że poziom cukru we krwi po ich zjedzeniu rośnie błyskawicznie, dlatego są one odradzane osobom chorym na cukrzycę. Jeśli macie wysoki cukier i chcecie mimo wszystko je jeść, zasięgnijcie najpierw porady u swojego diabetologa. U zdrowych osób owoce te, dzięki zawartości kwasu abscysynowego, biorą udział w regulacji poziomu cukru we krwi. Ze względu na dużą ilość błonnika, nie będą one również dobrym wyborem dla osób z wrażliwymi jelitami i częstymi biegunkami – figi przyspieszają bowiem trawienie. Jeśli zażywacie na stałe leki rozrzedzające krew, figi i zawarta w nich witamina K może przeszkadzać w ich wchłanianiu. 

Figi są też wysokokaloryczne i bardzo słodkie, dlatego, jeśli planujecie utratę kilku kilogramów, jedzcie nie więcej niż 2-3 sztuki dziennie. Zaspokoicie "cukrowy głód", ale jednocześnie, przy aktywnym trybie życia, nie przeszkodzą wam one w gubieniu centymetrów w pasie. Zapewnią też wam uczucie sytości.

Figa fidze nierówna. Jak kupić dobre figi?

Wybierajcie figi bez konserwujących siarczanów, cukru i innych dodatków, najlepiej z ekologicznych upraw. Czasami można trafić na figi pokryte białym nalotem. Zwykle nie jest to pleśń, ale skrystalizowany cukier z owoców lub mąka ryżowa. Nie wpływa ona na smak owoców, służy jedynie temu, by owoce nie zlepiały się ze sobą. 

Wyjątkowo cenione ze względu na smak są figi smyrneńskie (tureckie - polecamy odmianę sarilop), ale adriatyckie są równie smaczne. Dobrym wyborem będą też figi greckie – na ich opakowaniach często zobaczycie napis Kalamon lub Kalamata. Figi suszone dostaniecie w sklepach przez cały rok, jednak warto czekać również na świeże, które pojawiają się jesienią. Są one bardzo słodkie, mają gęsty, soczysty, a jednocześnie wypełniony chrupiącymi nasionkami miąższ. Wybierajcie owoce z jędrną skórką i bez uszkodzeń. Nie przechowujcie ich też zbyt długo w lodówce – podobnie jak pomidory, tracą wtedy swój smak i przydatność. 

Jak jeść figi? 

Świeże figi wymagają przed zjedzeniem umycia i usunięcia szypułki. Suszone możecie jeść prosto z opakowania, ale po namoczeniu w wodzie na kilka minut staną się bardziej miękkie i soczyste – nie wszystkim odpowiada ich twarda i lekko ciągnąca się konsystencja. Świeże figi wykorzystacie do wyrabiania własnych przetworów: soków, konfitur, syropów, chutneyów i dżemów. Możecie z nich także przygotować zdrowe chipsy. Świeże owoce figowca będą też znakomite z serami, zwłaszcza kozim czy fetą oraz w daniach mięsnych. Figi suszone sprawdzą się w miseczkach z owsianką i innymi śniadaniami, jako dodatek do jogurtu, musli, płatków, słodkich puddingów, kisieli i budyniów. 

Źródła: Opoka.org.pl, Dietetycy.org.pl