Zawieszone na gałązkach bazi, bukszpanu czy forsycji kolorowe bombki w kształcie zajączków, kurczaków lub jajek stanowią kolorową i cieszącą oko ozdobę domu. Zrobione z dmuchanego szkła oraz te tradycyjne z wydmuszek można znaleźć w sklepie Bombkarnia.

Skąd wzięła się Pani pasja?

Małgorzata Esse, założycielka Bombkarni: Bombki towarzyszyły mi praktycznie „od zawsze”, z racji tego, że już wcześniej zajmowałam się ich sprzedażą, choć na mniejszą skalę – w galerii.  W związku z tym miałam dostęp do niesamowitych miejsc nieznanych „przeciętnemu człowiekowi” – do  fabryk i wzorcowni. Moim marzeniem stało się, by i inni uzyskali dostęp do tylu wzorów. Przecież Polska słynie z bombek na całym świecie.

   

Jak wyglądały początki tworzenia Bombkarni?  Kiedy powstała Bombkarnia? 123

M.E.: Bombkarnia powstała w 2006 roku jako pierwszy i do dziś jedyny sklep tego rodzaju: oferujemy bowiem szeroki wybór bombek i dekoracji świątecznych nie jednego, lecz kilkunastu polskich twórców. 

 

Jakich materiałów używają Państwo  do robienia pisanek, bombek?

M.E.: Moją ideą  jest tworzenie autorskich kolekcji, a tym samym promowanie polskiej sztuki ludowej na materiale do tej pory nie kojarzonym z dziedzictwem kulturowym – na szklanych bombkach. Wynika to z fascynacji polską s ztuką i  rękodziełem. Z moich pomysłów powstają „haftowane” ozdoby, na których artyści malują polskie ludowe motywy zdobnicze.

  

Jakimi metodami je Państwo wykonują?677

M.E.: Wszystkie bombki są ręcznie wykonane i ręcznie malowane. Wszystkie są produkowane w Polsce, jedynie ze szkła.

 

Jakie motywy można znaleźć na Państwa pisankach?

M.E.: Pisanki dostępne w naszej jakże bogatej ofercie możemy podzielić na kilka grup. Pierwszą stanowią pisanki ręcznie malowane na w ydmuszkach ze strusich, gęsich, kaczych i kurzych jaj – w motywy kwiatowe i roślinne oraz pejzaże; kolejną grupę stanowią pisanki malowane przedstawiające typowe zwierzęta wielkanocne – takie jak baranki, koguty, kaczki i zajączki. Następną grupę stanowią pisanki ręcznie zdobione woskiem – we wszystkich kolorach i w najrozmaitsze ornamenty. Bardzo ciekawą kolekcją jest kolekcja pisanek dziurkowanych – są to wydmuszki jajek kurzych misternie, ręcznie dziurkowanych we wzory tworzące piękne, ażurowe kompozycje.

 

Ile czasu zajmuje wykonanie jednej pisanki, bombki?

M.E.: Wykonanie jednego egzemplarza zajmuje nawet do kilku go  dzin.

  

Kto tworzy pisanki, bombki?

M.E.: Misją Bombkarni jest umożliwienie dostępu indywidualnym klientom do 345ręcznie wykonywanych  bombek, z których słynie Polska. D otychczas odbiorcy za granicą mieli większy  wybór naszych rodzimych szklanych ozdób, lecz od paru lat Bombkarnia dąży do zmiany sytuacji zapewniając klientom dostęp do wyrobów nie jednego, lecz kilkunastu polskich twórców. Z każdym kolejnym miesiącem i rokiem poszerzamy naszą ofertę, odpowiadając na oczekiwania Klientów i starając się wybiegać im naprzeciw.  Równocześnie ze sklepem stacjonarnym powstał nasz sklep internetowy, w którym oferujemy coraz większy wybór produktów.

 

 

 Jak wygląda proces tworzenia bombki?

M.E.: Jeśli chodzi o bombkę  - figurkę, najpierw powstaje projekt – czyli po prostu rysunek na papierze. Następnie jest on przekazywany do rzeźbiarza, który wykonuje figurkę z plasteliny i na tym etapie można jeszcze dokonywać zmian w projekcie  pod względem kształtów, proporcji, etc. Po zaakceptowaniu projektu powstaje forma gipsowa, z której tworzy się w odlewni formę żeliwną. Formy żeliwne przekazywane są dmuchaczom, którzy wydmuchują gotową bombkę ze szkła. Następnie bombka jest srebrzona w środku. Ostatnim

 

etapem jest malowanie i dekorowanie bombki farbami, brokatem, perełkami...

Proces tworzenia bombki okrągłej jest oczywiście mniej skomplikowany.

Skąd czerpana jest inspiracja? Czy klienci liczą na pomysły Bombkarni czy czasami przychodzą z gotowym projektem i proszą o wykonanie unikalnej bombki czy pisanki?

234

M.E.: Klienci wybierają głównie z naszej, bardzo bogatej, oferty.

Oczywiście, realizujemy też indywidualne pomysły i zamówienia klientów. Przykładem może tu być bombka w kształcie łososia, stworzona na specjalne zamówienie firmy zajmującej się sprzedażą i przetwórstwem tego gatunku ryby.

 

Jakie ma Pani plany na przyszłość?

M.E.: Naszym celem jest rozwój – ciągłe poszerzanie i urozmaicanie naszej oferty, a także zapewnienie dostępu do naszych produktów jak najszerszej grupie Klientów – w kraju i za granicą. 

Na całym świecie bombka jest traktowana jako dekoracja całoroczna – szklane ozdoby przystrajają okna, kwiaty doniczkowe, żyrandole... Chcielibyśmy, aby i w polskich domach ozdoba ta wpisała się jako stały element wystroju wnętrz – tak różnorodny, barwny i łatwy w aranżacji.

 tey

Ile bombek znajduje się obecnie w Pani sklepie?

M.E.: W tej chwili mamy w swojej ofercie kilka tysięcy bombek.

Czy każda bombka, pisanka ma niepowtarzalny wzór?

M.E.: Każda bombka i pisanka jest unikatowa – jako, że wszystkie są ręcznie robione.

www.bombkarnia.pl