Pascha wzięła swoją nazwę od święta, na które jest przygotowywana – po rosyjsku pascha oznacza właśnie Wielkanoc. Przyrządzana i podawana jest tradycyjnie tylko raz w roku. Składniki, które używane sądo jej przygotowania kojarzone są z wiosennym odradzaniem się przyrody i od zawsze obciążone były religijnymi znaczeniami symbolicznymi. I tak podstawę paschy stanowią mleko i jajka. Pozostałe składniki – cukier i bakalie to już składniki symbolizujące bogactwo i dobrobyt. Kształt ściętej piramidy ma natomiast symbolizować Grób Chrystusa.

 

Pascha - jak ją przygotować

Istnieją dwa sposoby przygotowywania paschy – na zimno i na gorąco. Ten pierwszy sposób jest jednak dużo bardziej popularny i mniej czasochłonny.

By przygotować paschę na zimno potrzebny jest twaróg, który uciera się z  żółtkami, śmietaną, masłem i cukrem. Pascha na zimno nie zawsze przyrządzana jest z twarogiem. Często zastępuje go kwaśne lub słodkie mleko, które ścina się podczas gotowania z kwaśną śmietaną. Przy przygotowywaniu paschy ważna jest jedna zasada – produkty muszą być świeże.

Niezależnie od sposobu przygotowania w tradycyjnej passze nie może zabraknąć bakalii. Często jest to skórka cytrynowa lub pomarańczowa czy rodzynki i orzechy. Następnie odsącza się całą masę w specjalnych posocznicach, czyli drewnianych formach. Nie posiadający takiej formy często wykorzystują sitko lub durszlak wyłożony ściereczką. paschaTak umieszczoną w naczyniu pascha dociskana jest, co wspomaga proces odsączania, który trwa kilka, kilkanaście godzin.

Gotową paschę przekłada się na talerz i dekoruje po wierzchu orzechami, bakaliami lub polewą czekoladą.

Kuchnia rosyjska, z której wywodzi się Pascha, zna wiele jej odmian, które różnią się nie tylko sposobem przygotowania, ale również dodatkami. Wykorzystuje się nie tylko bakalie ale i czekoladę, marmoladę, przeciery owocowe czy owoce kandyzowane. Często też aromatyzuje się paschę wanilią lub kardamonem.

 

Zobacz także pomysł na paschę z przepisu Magdy Gessler.