Zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji. Jeśli chodzi o słowiańską tradycję, to najstarsze na ziemiach polskich pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na skorupkach roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatno-czerwoną barwę.

W procesie chrystianizacji pisanki włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Malowane jaja mają być symbolem odradzającej się do

życia przyrody, a w chrześcijaństwie dodatkowo odnoszą się do wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

jaj

W zależności od techniki zdobienia, malowane jajka noszą różne nazwy:

 - kraszanki - powstają przez gotowanie jajka w kolorowych barwnikach, które nadają skorupce koloru. Dawniej były to naturalne barwniki – łupiny cebuli, sok z buraka, kora młodej jabłoni czy łupiny orzecha włoskiego. Obecnie wiele osób kupuje barwniki w proszku, zamiast wykorzystywać te naturalne.

- pisanki – wyróżniają się różnobarwnymi deseniami. Pisanki robi się przez rysowanie na skorupce wzorów gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Do rysowania używano szpilek, igieł, słomek i drewienek.

jaj

- oklejanki – to przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru lub tkaniny jajka.

nalepiankipowstają przez ozdabianie

skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

Poza powyższymi, znanymi, tradycyjnymi metodami są jeszcze rysowanki, skrobanki i drapanki.

Przeczytaj też pomysły na ciekawe ozdobienie jaj w domu:

Niebanalne pisanki