Powiedzenie "lepszy rydz niż nic" nie odnosi się wbrew pozorom do grzybów, a właśnie do rośliny, z której tłoczy się ten cenny olej z bogatą historią. Lnianka siewna pojawiła się w Polsce już 3000 lat temu. Olej z lnianki siewnej (Camelina Sativa) był powszechnie stosowany w kuchni staropolskiej jako zamiennik dla znacznie bardziej kosztownych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. W XX w. olej rydzowy ustąpił miejsca jeszcze tańszym i powszechnym olejom: słonecznikowemu i rzepakowemu, ale obecnie, wraz ze wzrostem popularności naturalnej żywności, powrócił i miesza wszystkim w głowach nie tylko za sprawą fałszywej, grzybowej nazwy. Olej rydzowy wywołuje zawrót głowy również dzięki swoim właściwościom. 

Olej rydzowy - z czego jest zrobiony? 

Olej rydzowy, mimo swojej nazwy, wcale nie jest pozyskiwany z popularnych grzybów leśnych. Olej ma złocisty lub brunatno-pomarańczowy kolor (stąd jego obiegowa, najpopularniejsza nazwa). Ma on mocny, orzechowo-cebulowy smak z nutą gorczycy, który pasuje do wielu, szczególnie mięsnych dań. Tłuszcz tłoczony jest z nasion lnianki siewnej, która należy do roślin kapustowatych. Na jej największe plantacje traficie w Wielkopolsce, choć porastają one właściwie całą Polskę. 

Olej rydzowy – jakie cenne substancje posiada?

Olej rydzowy jest niezwykle ceniony nie tylko ze względu na swój smak. Jest on cenny również dla waszego samopoczucia. Składa się on w niemal 90% z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i cechują go niezwykle korzystne proporcje kwasów omega 3 do omega 6 (1:0,4). Niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) organizm nie produkuje samodzielnie, dlatego tłuszcze są jego głównym źródłem. Kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie - powinny go więc polubić osoby ze skórą atopową. Regularne stosowanie oleju rydzowego wpłynie pozytywnie na jej kondycję.

Oprócz NNKT olej rydzowy zawiera również witaminy z grupy B, witaminę E oraz A. Witamina A wpływa pozytywnie na wzrok - dzięki odpowiedniej ilości witaminy A w organizmie widzimy lepiej zarówno w dzień, jak i w nocy. Witamina E za to pomaga zapobiegać miażdżycy. 

Olej rydzowy ma też ogromny wpływ na profil lipidowy oraz na pracę wątroby i oczyszczanie organizmu. Pomaga on pobudzić wytwarzanie żółci i wyregulować procesy oczyszczania organizmu przez wątrobę. Badania przeprowadzone przez warszawski Instytut Żywności i Żywienia potwierdziły, że u osób, którym podawano olej rydzowy przez 2 tygodnie poziom cholesterolu LDL spadł aż o 12%.  

Jak stosować olej rydzowy?

Wystarczy 1 łyżeczka dziennie, by organizm otrzymał potrzebną dawkę NNKT. Taka porcja pomoże obniżyć poziom "złego" cholesterolu, wesprze pracę wątroby i będzie chronić przed problemami z nadwagą. Wesprze też serce i układ krążenia. 2 łyżeczki dziennie, najlepiej na czczo, dadzą optymalny i szybki efekt - zauważalny również gołym okiem. Zmiany zobaczycie bowiem w kondycji swojej skóry. Stanie się ona gładsza. 

Stosujcie go najlepiej na zimno - podgrzany straci swoje właściwości. Pasuje najlepiej do mięs i innych potraw z cebulą i czosnkiem, a także do śledzi w oleju, twarogu, kaszy (jako omasta) oraz do sałatek i surówek, np. z kalarepką, cukinią i innymi delikatnymi w smaku warzywami.