Liście mniszka lekarskiego i jego żółte kwiaty potrafi rozpoznać każdy, nie tylko zaawansowani botanicy. I każdy może skorzystać z ich mocy. Według tradycji ludowej ma on całkiem sporo korzystnych dla samopoczucia właściwości. Co konkretnie otrzymacie, zrywając i susząc mniszek lekarski lub korzystając z gotowego, suszonego ziela? Wszystkie części tej rośliny są niezwykle cenne. 

Mniszek lekarski - właściwości

Charakterystyczne, ząbkowane liście i kwiaty mniszka zawierają sporo witaminy C, a także sole mineralne takie jak potas, siarkę, krzem czy magnez. W tych częściach rośliny znajdują się też flawonoidy (antyoksydanty, które wychwytują wolne rodniki prowadzące do zapaleń) i żółty barwnik (taraksantyna), która pomaga zapobiegać stanom zapalnym i odkładaniu się blaszki miażdżycowej.

Korzenie mniszka lekarskiego zawierają fruktozę, inulinę, kwasy organiczne, garbniki, trójterpeny oraz olejek eteryczny. Wspierają one produkcję soku żołądkowego i żółci, które biorą kluczową role w procesie trawienia. Ziele ułatwia też przepływ żółci w drogach żółciowych, a oprócz tego pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Jeśli często macie problemy z trawieniem ciężkostrawnych potraw, mniszek lekarski powinien na stałe trafić do waszej kolekcji herbat. Pamiętajcie jednak, żeby zawsze zbierać go z miejsc oddalonych od cywilizacji, szczególnie dróg szybkiego ruchu i autostrad. 

Mniszek lekarski - oczyszczająca herbatka na dobre trawienie

W tradycji ludowej żucie świeżych łodyg po usunięciu koszyczka pomagało rozpuścić kamienie żółciowe. Takie zastosowanie mniszka jednak nie sprawdza się dla każdego - łodyga ma gorzki, podobny do endywii smak. I ciężko przeprowadzać ją np. w pracy - łodyg powinno być ok. 10 dziennie. Znacznie wygodniejszy i szybszy w realizacji będzie napar. Mniszek lekarski wspomaga trawienie, a oprócz tego pomoże oczyścić krew. Działa też napotnie, więc sprawdzi się przy infekcjach. Jak zrobić herbatę z mniszka lekarskiego?

Przepis na napar z mniszka lekarskiego 

Składniki:

  • 1 kopiasta łyżka rozdrobionych lub zmielonych korzeni rośliny
  • 1 szklanka zimnej wody

Sposób przygotowania: 

Zalejcie zioła na noc. Następnego dnia, po naciągnięciu, podgrzejcie napar do wrzenia i przecedźcie. Napar podzielcie na 2 równe części. Pierwsze pół wypijcie na pół godziny przed śniadaniem, drugie po nim.