Jeśli jeszcze go nie piekliście, w tym roku koniecznie musicie nadrobić zaległości. Bo sernik dyniowy to idealny wypiek na jesienne podwieczorki. Kremowy, delikatny i o intensywnym kolorze – to deser doskonały, kiedy za oknem słota. Znakomicie łączą się z przyprawami korzennymi, piernikowym spodem lub polewą ze słonego karmelu. Sprawdźcie, jak zrobić takie serniki

Sernik dyniowy – jaką dynię wybrać

Przepis na sernik z dynią niewiele różni się od klasycznej receptury na ten wypiek. Kluczowym dodatkiem jest tu puree z dyni, które nadaje nie tylko kolor, ale i smak. Ważne, by wybrać taką odmianę tego pomarańczowego warzywa, by puree nie było zbyt wodniste – bardziej suchą, lekko mączystą i o intensywnym pomarańczowym kolorze. Dzięki temu sernik dyniowy będzie zwarty i kremowy, a do masy nie będziemy musieli dodawać zbyt dużo mąki czy budyniu w proszku. Polecamy dynię hokkaido, która nie wymaga obierania i można upiec ją wraz ze skórką. Jeśli natomiast wybrana przez Was dynia po upieczeniu będzie zbyt wodnista, ratunkiem może okazać się odcedzenie gotowego puree na durszlaku wyłożonym gazą. Zanim jednak zabierzemy się za przygotowanie puree, warto zapoznać się z artykułem o popularnych odmianach dyni, by wiedzieć, do jakich dań wykorzystać konkretny jej rodzaj. Z kolei do pieczenia dyni przyda się odpowiednia blacha - wystarczy wyłożyć ją papierem do pieczenia i dynia upiecze się idealnie!

Sernik dyniowy – dodatki

Dynia jest o tyle wdzięcznym produktem, że niezależnie od tego, czy chcemy wykorzystać ją do dań słodkich czy wytrawnych, dobrze komponuje się z różnymi dodatkami. Jeśli więc planujemy przygotować sernik z dyni, mamy spore pole do eksperymentów smakowych. Co więcej, wzbogacając nasz wypiek o puree z dyni, możemy kombinować nie tylko z dodatkami do masy serowej, ale i tym, czym udekorujemy wierzch ciasta.

 

Zacznijmy od składników, które sprawią, że masa serowa, wzbogacona musem z dyni, będzie bardziej wyrazista i aromatyczna. I nie chodzi tu tylko o przyprawy jak cynamon, gałkę muszkatołową czy imbir - te zawsze się sprawdzają. Jeśli szukacie bezpiecznych połączeń, korzenny sernik będzie strzałem w dziesiątkę.

Smak dyni świetnie łączy się ze skórką startą z pomarańczy czy ziarenkami z laski wanilii. Niezawodnym połączeniem jest także czekolada. Doskonale pasuje ona do dyni, a taki sernik dyniowy świetnie się prezentuje, gdy składać się będzie z dwóch warstw – dyniowej i czekoladowej. Ciekawym pomysłem na przełamanie słodkiej dyni jest także dodanie świeżych owoców żurawiny na wierzch i upieczenie takiego słodko-kwaśnego ciasta. Jeśli macie akurat pod ręką śliwki węgierki, też warto je wykorzystać.

Kiedy już upiekliśmy dyniowy sernik, pomyślmy o polewach, posypkach i innych dodatkach, które zwieńczą nasze działo i dzięki którym zyska ono nie tylko od strony wizualnej, ale i smakowej. Doskonałym wzbogaceniem kremowego sernika będzie polewa karmelowa, którą udekorować można też połówkami orzechów włoskich lub pekanów.

Jeśli natomiast wolicie przełamać słodki smak wypieku, zainspirujcie się śmietanową polewą z sernika nowojorskiego. Innym pomysłem, by sernik prezentował się nietypowo, jest udekorowanie jego wierzchu dyniową galaretką - przepis na takie ciasto znajdziecie w naszej galerii.

Szybkim i równie pysznym rozwiązaniem będzie posypanie gotowego wypieku posiekaną czekoladą albo kakao. A jeśli lubicie połączenie dyni i kakao, innym ciekawym pomysłem jest też dyniowa wersja sernika królewskiego. W tym wypadku pomarańczowa od puree dyniowego masa serowa otoczona jest kakaowym kruchym ciastem.

Pomysłów na sernik dyniowy jest wiele i zamiast o nim czytać, polecamy Wam go upiec. Zobaczcie naszą galerię i zainspirujcie się!

Sprawdź też przepis na sernik królewski!