Barszcz biały, podobnie, jak żurek wielkanocny, najlepiej smakuje, kiedy przygotowany jest na zakwasie. Wtedy nabiera smaku i wyrazistości. Więcej o przygotowaniu zakwasu na żurek przeczytasz w naszym artykule.

Kolejnym składnikiem, który sprawi, że nasz barszcz będzie wyjątkowy, jest wywar na mięsie – idealnie sprawdzą się żeberka i wędzonka albo kiełbasa, która, pokrojona w plastry po ugotowaniu, będzie też sycącym dodatkiem do zupy.
 


Jak przyprawić barszcz biały?

Smak barszczu białego wzbogaci przede wszystkim suszony majeranek, a także czosnek i tarty chrzan, jeśli chcemy nadać ostrzejszego charakteru naszej zupie. Niektórzy dodają do barszczu kilka kapeluszy wcześniej odpowiednio namoczonych, suszonych grzybów – najlepsze będą borowiki (przeczytaj jak długo gotować grzyby suszone) oraz podsmażoną cebulę. W zależności od własnych preferencji, zupę możemy zabielić mlekiem lub śmietaną albo zastosować alternatywną wersję, która jest bardzo popularna na Śląsku i użyć do zabielenia naszej zupy maślanki. 

Nie zapomnijmy też o dodaniu do gotowej już zupy ugotowanych na twardo jajek. Może dla odmiany warto zastąpić je małymi jajkami przepiórczymi, które z pewnością zaintrygują gości. Takie jajeczka sprawią, że nasz barszcz biały będzie wyjątkowym świątecznym daniem. Jajka najlepiej gotować w przefiltrowanej wodzie w dzbanku filtrującym, który pomaga w odkamienieniu wody - tym sposobem unikniemy problemu garnka do jajek, który jest pokryty kamieniem. W sklepie Aquaphor działa kod rabatowy o wartości 10%. Kod: "burda10". Dotyczy produktów, które nie są objęte promocja

 Szukasz więcej wielkanocnych inspiracji? Zobacz nasze galerie z przepisami na:

Jajka wielkanocne

Sałatki wielkanocne

Mazurek wielkanocny