Podstawą pysznego rosołu są przede wszystkim dobrej jakości składniki. Odpowiedni dobór mięsa oraz warzyw sprawia, że nasza zupa może smakować za każdym razem nieco inaczej. Dla rekonwalescentów jest szczególnie polecany rosół na bazie piersi i korpusu z kurczaka z dodatkiem warzyw korzeniowych, wykluczających kapustne. Jeżeli chcemy, aby był wyrazisty, warto wybrać różne rodzaje i części mięsa, aby móc pochwalić się niebanalnym złocistym kolorem zupy i jej wyjątkowym smakiem. Nie zapominajcie o najważniejszym składniku, który jest na wyciągnięcie ręki. Podpowiadamy niżej, na co warto postawić.

Jak gotować rosół, aby był esencjonalny i klarowny?

Główną zaletą rosołu jest jego wszechstronność. Baza zup, sosów czy innych wywarów, która zawsze powinna znajdować się na półce w lodówce. Wystarczy zrobić zapas i zawekować go w słoiki. Jeżeli chcecie, aby bulion był klarowny i niezwykle smaczny, wystarczy zamienić zwykłą kranówkę na wodę źródlaną niegazowaną. Inną propozycją jest ta przefiltrowana, która znacznie lepiej komponuje się z gotowanymi składnikami zupy. Zdecydowanie nie poleca się natomiast do gotowania zwykłej wody mineralnej. 

Pamiętajcie, aby wkładać mięso i warzywa do zimnej wody i doprowadzić do wrzenia wtedy, gdy składniki znajdują się już w garnku. Nie utrzymujcie bąblujacego wywaru przez długi czas. Wystarczy zmniejszyć gaz, aby pyrkał przez kilka godzin. W ten sposób uwalnia się smak mięsa, kości i warzyw. Nie macie czasu, a chcecie, aby rosół smakował jak ten gotujący się przez wiele godzin? Wybierzcie szybkowar, który zapewni niepowtarzalny smak zupy już w 50 minut.

Jaka jest idealna proporcja warzyw w włoszczyźnie, aby rosół nie był za słodki?

Nie wiecie, jak dobrać proporcje warzyw i mięsa, aby rosół był idealny? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które ułatwią wam to zadanie:

  • zbyt duża ilość marchewki - rosół będzie słodki i mało mięsny - może być dobry tylko w przypadku, gdy chcecie wykorzystać go do sosu,
  • użyjcie podrobów: serc, szyjki indyczej czy żołądków - posmak mięsa będzie wzmocniony 2-krotnie,
  • dodajcie opalaną cebulę - jeżeli nie macie w lodówce odpowiedniej ilości mięsa, to ona nada smak i kolor zupie,
  • por - musi być młody, w przeciwnym wypadku bywa gorzki, co automatycznie przenosi się do wywaru.