Jeśli wybieracie się do lasu na grzybobranie po obfitych deszczach, koniecznie rozglądajcie się za maślakami. To właśnie przy takiej pogodzie grzyby te rosną w bardzo dużych ilościach, najczęściej jeden obok drugiego. W przypadku maślaków ważne jest odpowiednie przygotowanie ich przed gotowaniem - dzięki temu są mniej ciężkostrawne. Sprawdźcie, jak można to zrobić łatwo i skutecznie. 

Dlaczego należy obierać maślaki?

Maślaki to grzyby dość wyjątkowe ze względu na ich skórkę. Kapelusze maślaków pokrywa charakterystyczny śluz, któremu prawdopodobnie zawdzięczają one swoją nazwę. Można się go pozbyć, choć nie wszyscy to robią. Zaleca się jednak obieranie maślaków ze względu na to, że śluz, którym są pokryte, jest ciężkostrawny. Może powodować ból brzucha, a nawet wymioty czy biegunkę. Zjedzenie bardzo dużej ilości nieobranych maślaków może też wywołać odwrotny efekt w postaci bolesnych zaparć - wszystko przez śluz, który negatywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Ponadto, usuwając skórkę z maślaków łatwiej jest oczyścić je z igieł, piasku i innych zanieczyszczeń. 

Jak obrać maślaki?

Przygotowanie maślaków przed dalszą obróbką w kuchni jest dość czasochłonne, ale skuteczne i nieskomplikowane. Wystarczy, że przygotujecie roztwór wody z solą w stężeniu ok. 10% i włożycie do niego grzyby (wcześniej należy obciąć im trzonki). Maślanki powinny pozostać w solance przez co najmniej kilka godzin, a nawet całą noc. Po tym czasie grzyby należy dokładnie wypłukać z soli i zanieczyszczeń. I gotowe! 

Solanka rozpuszcza cały śluz znajdujący się na grzybach, także po takim nocnym leżakowaniu maślaki są już gotowe do marynowania albo duszenia na patelni.