Folia aluminiowa stosowana do pieczenia pomaga równomiernie ogrzać danie i utrzymać ciepło w środku - aby to działało, zawijajcie mięso i inne produkty błyszczącą stroną do środka. Strona, którą owijacie potrawę, naprawdę ma znaczenie. Zaskakujące mogą być też dla was inne zastosowania tego produktu w domu. 

Do czego przyda wam się w domu folia aluminiowa? 

Na pewno nieraz widzieliście dziwny widok w oknie (u sąsiadów lub gdziekolwiek indziej) - folię aluminiową rozwieszoną w oknie. O co chodzi? Mniej więcej o to samo, gdy obkładacie folią danie z piekarnika - o zatrzymanie ciepła lub, w innej wersji, obniżenie temperatury w mieszkaniu. Jak to działa? 

Folia aluminiowa zawieszona matową stroną do wewnątrz, będzie odbijać światło słoneczne od szyby. Dzięki temu podczas upałów w domu będzie znacznie łatwiej wytrzymać. Polecamy ten sposób szczególnie do mieszkań na poddaszach, które nagrzewają się błyskawicznie i długo oddają ciepło. Folią możecie również docieplić dom w chłodniejszych miesiącach. Wtedy wystarczy odwrócić arkusz folii - zawieście go błyszczącą stroną do środka. W domu będzie nieco cieplej. Folią aluminiową możecie też ogrzać szybko zmarznięte stopy po powrocie z jesiennego spaceru. Wystarczy na chwilę owinąć je kawałkami folii, założyć skarpetki i przykryć kocem lub kołdrą. Błyskawicznie się ogrzejecie. 

Folia aluminiowa przyda wam się również w samej kuchni, ale tym razem nie do gotowania. Przygotujcie zaśniedziałe, matowe lub niedomyte przez zmywarkę sztućce i zwińcie kilka kawałków folii w kulkę. 

Jak wyczyścić sztućce folią aluminiową?

Do garnka z 1 litrem wody wsypcie po pół łyżeczki cukru i sody oczyszczonej. Podgrzewajcie, jednocześnie mieszając - do rozpuszczenia się obu produktów. Gdy woda zacznie się gotować, oderwijcie z rolki 1 spory kawałek folii, podzielcie go na kilka kawałków i zwińcie je ciasno w kulki. Wrzućcie je do gorącej wody, przemieszajcie i dodajcie wybrane sztućce. Gotujcie ok.10 minut. Po upływie tego czasu wyjmijcie sztućce z garnka, umyjcie płynem do naczyń i wypolerujcie. Będą błyszczeć, jak nie błyszczały jeszcze od nowości. Ten sposób możecie też wykorzystać do czyszczenia posrebrzanej biżuterii. 

Jak wyczyścić sztućce z osadu po zmywarce? 

Najlepiej, jeśli użyjecie do tego grubej folii aluminiowej - w ten sposób, tocząc kulki przeznaczone do garnka, załatwicie też inny domowy problem. Kulkę z grubszej folii możecie wrzucić do zmywarki (podczas mycia pomoże wam się pozbyć białego nalotu na sztućcach i naczyniach). Taka mocno zwinięta kulka ma jeszcze 1 „supermoc”  - będzie też myjką do ręcznego mycia zabrudzonych naczyń. Sprawdzi się również jako awaryjna ostrzałka do noży.