Desery na ciepło to delicje i balsam dla ciała i dla ducha. Przygotowuje się je zwykle szybko, sprawnie i w kokilkach, bez brudzenia sobie rąk i mnóstwa naczyń czy akcesoriów kuchennych. To też doskonały pomysł, jeśli goście są tuż-tuż, a wy jeszcze nie uporaliście się z przygotowaniami. Zrobienie owocowo-kremowego deseru zapiekanego w kokilkach z przepisu poniżej zajmie wam ok. 12 minut (już z pieczeniem). 

Deser zapiekany w kokilkach - jesienne małe co nie co

Jesień nieodmiennie kojarzy się z czekoladą. Jeśli macie w domu jej fanów, zróbcie im przyjemność. Czekoladowy deser zapiekany w kokilkach na pewno będziecie częściej powtarzać. 100 g czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej z dodatkiem 100 g masła trzeba wymieszać z koglem-moglem na bazie 2 całych jajek ze 100 g cukru i 3 łyżkami mąki pszennej. Do masy możecie dodać też kawałki orzechów, wiórki kokosowe lub suszoną żurawinę. Masę przełóżcie do kokilek wysmarowanych masłem i zapiekajcie w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 20 minut. 

Inną ciekawą, i jeszcze szybszą do przygotowania opcją, jest kogel-mogel zapiekany z owocami. Taki deser ma dość długą tradycję. Bardzo popularny był w menu międzywojennych polskich restauracji. Pod skorupką skarmelizowanego cukru znajduje się kremowy kogel-mogel o smaku waniliowym. Gdy zanurzycie łyżeczkę głębiej, czeka was jeszcze większa przyjemność - podpieczone owoce. Możecie użyć każdych, ale polecamy szczególnie kwaskowate owoce, np. maliny, jeżyny, wiśnie lub wybrane śliwki. Mogą być zarówno świeże, jak i mrożone.

Kogel-mogel zapiekany z owocami - przepis

Składniki:

  • 2 garście ulubionych, pokrojonych lub drobnych owoców (mogą być mrożone)
  • 2 żółtka dużych jajek
  • 2 łyżki cukru waniliowego

Sposób przygotowania: 

  1. Przelejcie żółtka do miski i wsypcie cukier. Utrzyjcie na jasny i puszysty kogel-mogel.
  2. Ułóżcie owoce w kokilkach lub innych foremkach do pieczenia, zalejcie koglem-moglem. Przysypcie wierzch odrobiną cukru.
  3. Wstawcie do piekarnika nagrzanego na 190 st. C z opcją górnego grzania i zapiekajcie przez ok. 10 minut, aż żółtka się zetną, a cukier na wierzchu skarmelizuje.
  4. Podawajcie deser na ciepło. Możecie posypać cukrem pudrem.

Jak wykorzystać białka jaj? 

Jeśli często robicie kruche ciasto i inne wypieki na samych żółtkach, na pewno zostaje wam sporo białek. Ponadprogramowe białka możecie zużyć np. do ryżu zapiekanego z jabłkami pod bezową chmurką. Taki ryż będzie świetnym, niebanalnym obiadem na słodko lub słodkim podwieczorkiem. Białka jaj możecie też śmiało wlać do jajecznicy lub omletu. Nie przeszkodzi to, a wręcz pomoże mu się ściąć i pozostać zwartym. Taki omlet możecie podać na śniadanie, ale również owinąć w niego obsmażony schab i zapiec. Dzięki zabezpieczającej warstewce z jajek cała soczystość mięsa pozostanie w środku. 

Źródło przepisu: kochamlubiegotuje.pl