Pieczone kotlety mielone z piekarnika w tej wersji możecie też łatwo odmienić, jeśli już w podstawowej wersji wam się znudzą. Nie będą już wtedy wawelskie, ale równie smaczne. Na mięsie możecie ułożyć np. wstępnie podsmażony szpinak z czosnkiem i posiekanymi suszonymi pomidorami lub podsmażone pieczarki i cukinię. Jeśli chcecie zainspirować się Krakowem i Galicją, na takich kotletach ułóżcie grubą warstwę cebuli podsmażonej z kminkiem, liściem laurowym, zielem angielskim i czosnkiem (inspirowaną maczanką po krakowsku). Kotlety w takiej wersji możecie zamiast na talerzu, podać w kajzerce nasączonej sosem po pieczeniu kotletów, z taką właśnie cebulką i obowiązkowo ogórkiem kiszonym. 

Jak zrobić soczyste kotlety mielone z piekarnika?

Zanim zabierzecie się za kotlety mielone z piekarnika po wawelsku, zwróćcie uwagę na 3 ważne czynniki: rodzaj mięsa, czas pieczenia i tryb, w którym to robicie. Wszystkie są bardzo ważne dla soczystości gotowych kotletów. Aby mięso w piekarniku nie wyschło, użyjcie mięsa wieprzowego (jest zwykle najtłustsze i zachowa najwięcej soczystości) lub wieprzowego wymieszanego z wołowym. Na soczyste kotlety mielone z piekarnika dobre będzie mięso z karkówki (ma ok. 20% tłuszczu), ale skorzystać możecie również z mniej tłustej łopatki (do 9% tłuszczu). Najlepiej zmielcie je sami, maszynką, lub poproście o zmielenie w sklepie. 

Kotlety pieczcie w temp. 180 st. C przez 30, do maksymalnie 40 minut (jeśli zrobiliście grubsze). Pamiętajcie, że podczas pieczenia zmniejszą one swoją objętość, dlatego możecie ulepić trochę większe niż mielone do smażenia. Jeśli zbyt szybko rumienią wam się z wierzchu, przykryjcie je folią aluminiową z zewnątrz, lub zmieńcie tryb pieczenia z góra-dół na grzanie dolne. Dzięki temu dopieką się równomiernie od spodu i nie będą surowe w środku. 

Kotlety mielone z piekarnika po wawelsku są otwarte. Nie nadziewamy ich, a jedynie przykrywamy potrójną pierzynką: z jajek na twardo oraz startych ziemniaków z żółtym serem. 

Wawelskie kotlety mielone z piekarnika - przepis

Składniki:

  • 800 g mięsa mielonego - najlepiej czystej wieprzowiny lub mieszanki wieprzowiny z innym mięsem
  • 4 ziemniaki
  • 4 jajka
  • 1 niewielka cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka musztardy
  • 1 kajzerka lub inna bułka pszenna do namoczenia
  • 3-4 łyżki mleka
  • 2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki lub koperku
  • 150 g tartego sera żółtego
  • olej do smażenia
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 

  1. Namoczcie bułkę w mleku na ok. 15 minut, następnie odciśnijcie.
  2. Gdy bułka się moczy, ugotujcie 3 jajka na twardo, wystudźcie, obierzcie i posiekajcie drobno. Odłóżcie na bok.
  3. Posiekajcie też drobno cebulę, czosnek oraz koperek i pietruszkę.
  4. W misce wymieszajcie mięso mielone z odciśniętą bułką, czosnkiem, cebulą, koperkiem i musztardą. Wbijcie pozostałe jajko, doprawcie solą i pieprzem. 
  5. Zetrzyjcie ziemniaki na grubych oczkach tarki, następnie wymieszajcie je ze startym serem. 
  6. Wyróbcie masę i ulepcie kotlety mielone nieco większe niż te, które zwykle smażycie. Przełóżcie je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
  7. W każdym kotlecie zróbcie niewielki dołeczek i włóżcie do środka po niewielkiej porcji jajek na twardo i przykryjcie ziemniakami z serem. 
  8. Pieczcie 30 minut w temp. 180 st. C. Jeśli wierzch zbyt szybko łapie rumieniec, przykryjcie kotlety z wierzchu folią aluminiową lub zmieńcie tryb grzania na grzanie od dołu. 
  9. Równocześnie z kotletami możecie upiec na osobnej blaszce ziemniaki lub inne warzywa (np. marchewkę czy cukinię) i upiec je razem z kotletami.