Istnieje kilka zasad smażenia doskonałych naleśników. Diabeł tkwi w szczegółach - zarówno samego smażenia, jak i przygotowywania ciasta. Ciasto naleśnikowe przed wylaniem na patelnię powinno przez chwilę odpocząć. Dlaczego odpoczynek jest tak ważny? Podczas 15-20 minut wasze ciasto zgęstnieje i będzie bardziej elastyczne. Poznajcie też inne tajniki - dzięki nim wyjdą wam najlepsze naleśniki, jakie do tej pory robiliście.

Jak usmażyć idealnie sprężyste i cienkie naleśniki? 

Używana przez was woda powinna być zimna. Jeszcze lepiej, jeśli będzie to woda gazowana. Bąbelki powietrza napowietrzą ciasto i sprawią, że naleśniki będą naprawdę puszyste. Puszystość pomoże wam osiągnąć również przesianie mąki na początku. 

Inną tajemnicą udanego ciasta naleśnikowego jest odrobina tłuszczu (masła lub oleju), którego dodajemy do masy na naleśniki. Dzięki temu nawet, jeśli na samej patelni będzie niewiele tłuszczu, naleśniki na pewno nie przywrą i się nie przypalą.

Aby uniknąć przywierania ciasta podczas smażenia, koniecznie wylewajcie ciasto dopiero na mocno rozgrzaną patelnię. Cienka warstwa ciasta w kontakcie z gorącą powierzchnią zetnie się błyskawicznie. Istnieje jednak jeszcze jeden sekret - babć i bardziej zaawansowanych kucharzy. Jak oni to robią, że ich naleśniki są wilgotne, puszyste, miękkie, a jednocześnie złociste i łatwe do złożenia? Wystarczy 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Naleśniki z mąką ziemniaczaną - dlaczego są tak wyjątkowe?

Mąka ziemniaczana pomoże wam osiągnąć pożądaną, idealną konsystencję ciasta. Działa ona trochę jak „klej”, który wiąże ze sobą poszczególne składniki. Po dokładnym wymieszaniu składników na jednolitą masę i wylaniu jej na patelnię wyjdzie wam nawet pierwszy naleśnik - o którym mówi się, że zwykle jest do wyrzucenia. Dzięki mące ziemniaczanej ciasto będzie bardziej elastyczne, delikatniejsze, a naleśniki z mąką ziemniaczaną po usmażeniu pozostaną miękkie i łatwe do złożenia - bez porwanych dziur i prześwitów. Składnik ten zmieni wasz przepis na ciasto naleśnikowe już na zawsze.

Naleśniki z mąki ziemniaczanej - przepis

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka mleka
  • 3 jajka
  • 220 ml wody gazowanej
  • szczypta soli
  • 3 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

  1. Do dużej miski przesiejcie obie mąki. Wbijcie do mąki 3 całe jajka.
  2. Wlejcie do miski, mleko, wodę i dodajcie szczyptę soli. Dodajcie olej. Wymieszajcie za pomocą rózgi lub miksera. Ciasto powinno mieć jednolitą konsystencję. 
  3. Przykryjcie miskę folią spożywczą i odstawcie na 15-20 minut, by ciasto chwilę odpoczęło.
  4. Posmarujcie patelnię cienką warstwą oleju - najlepiej za pomocą ręcznika papierowego. Porządnie rozgrzejcie. Wylejcie na patelnię 1 chochlę ciasta i rozprowadźcie kolistym ruchem po całej powierzchni patelni, aby osiągnąć cienką, równą warstwę. Gdy brzegi ciasta się zarumienią i zetną, odwróćcie naleśnik i smażcie z obu stron, aż złapią lekki rumieniec.