Bardziej doświadczeni mistrzowie grillowania rozpalają grilla łącznie w kilkanaście minut – przy braku dodatkowej podpałki, gdy węgiel na brzegach zacznie nabierać białego koloru, odczekajcie jeszcze 5-7 minut. Jeśli dodatkowo używacie syntetycznej podpałki, należy odczekać, aż płyn całkowicie się wypali. Inny popularny błąd to zbyt duży zapłon. Wystarczy, że płomień będzie pojawiał się od czasu do czasu, pod grillem nie musi się palić. Wtedy dobrze jest nieco "wygasić" płomienie wodą lub rozproszyć specjalną dmuchawą. Adeptów sztuki grillowania może zaskoczyć jeszcze coś innego. Przemyślcie wybór między węglem a brykietem. To ważniejsze niż myślicie. Na czym polega różnica? 

Węgiel kontra brykiet: jak szybko rozpalić grilla?

Obie rozpałki mają swoje zalety i wady. Węgiel drzewny rozgrzewa się do wyższych temperatur niż brykiet, przez co często całkowicie wypala się już w palenisku. Grillowanie mięsa i warzyw możecie rozpocząć już 15 minut po rozpaleniu. Brykiet jest za to bardziej wydajny – spalanie jest wolniejsze (i palenisko może trzymać temperaturę nawet przez 12 godzin), ale rozpalanie brykietu trwa dłużej, nawet do 45 minut. 

Obie podpałki muszą być suche. Podpałka skróci czas rozpalania grilla w obu przypadkach. Możecie użyć syntetycznej lub wykorzystać naturalną. Przyda wam się kilka garści siana lub kora brzozowa, jednak uwaga – aby ten sposób zadziałał, brykiet lub węgiel drzewny musi być suchy, w przeciwnym razie nie złapie ognia. Korę lub siano podłóżcie równą warstwą pod stosik z węgla lub brykietu. Oba te materiały błyskawicznie złapią temperaturę i ogrzeją całą powierzchnię paleniska. 

Jak rozpalić grilla - o czym warto pamiętać?

Zadbajcie o to, by grill stał stabilnie – na równym kawałku trawnika i z dala od małych dzieci. Ustawcie grilla w miejscu, gdzie nie hula wiatr, a jeśli dym zacznie pojawiać się przy stole, przestawcie go w inne miejsce, by nie leciał w stronę domowników czy gości.

Przed imprezą wyczyśćcie ruszt ze starej spalenizny, która może być szkodliwa dla zdrowia. Zrobicie to za pomocą specjalnych środków do czyszczenia lub pasty z sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Rozprowadźcie w wodzie utlenionej sodę i wetrzyjcie pastę w zabrudzony ruszt. Odczekajcie kilka minut i spłuczcie wodą. Na koniec przetrzyjcie go gąbką lub kawałkiem folii aluminiowej. Grilla najlepiej czyścić ze świeżych zabrudzeń, dzień po imprezie. Im dłużej będziecie czekać, tym bardziej brud będzie przywierał do powierzchni rusztu.