Mówi się, że lekarstwo nie musi być smaczne - najważniejsze, by działało. Spróbujcie jednak zaproponować najmłodszym syrop z cebuli i czosnku czy też mleko z czosnkiem. To misja skazana na niepowodzenie. Uparci dorośli być może go wypiją, ale z pewnymi oporami. Po oxymel wszyscy sięgną zdecydowanie chętniej. Nie jest on oczywiście lekiem, ale środkiem wspomagającym przy powrocie do zdrowia i na sezonowe osłabienie. Przygotujcie duży słoik i kilka popularnych składników.  

Co to jest oxymel? 

Oxymel (łac. oxy - kwaśny, mel - miód), to słodko-kwaśny, miodowo-octowy syrop z przyprawami i ziołami. Powstaje on dzięki maceracji dodatków w miodowo-octowej bazie. Nie jest to napój fermentowany. Był on znany i stosowany już przez starożytnych Greków. 

Miód sprawia, że eliksir jest zdecydowanie łatwiejszy do przełknięcia. Kamufluje on pozostałe wyraziste smaki ziół i przypraw oraz osładza ocet jabłkowy. Oba te składniki zmniejszają ból i obrzęk gardła, redukują kaszel i ułatwiają odksztuszanie śluzu w gardle. Ocet jabłkowy i miód w duecie wspierają też odporność w sezonie na infekcje. Sam ocet dodatkowo zwiększa apetyt, co jest szczególnie ważne dla seniorów i młodych niejadków. 

Dlaczego warto pić oxymel i jak to robić?

Wszystkie składniki tego eliksiru na pewno są wam już nieźle znane. Niepasteryzowany ocet jabłkowy jest znacznie łagodniejszy niż spirytusowy i ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Zawiera on również antyoksydanty, które zapobiegają panoszeniu się chorobotwórczych wolnych rodników po organizmie - wyłapują je i niszczą. 

Drugi podstawowy składnik, miód, dostarcza minerałów, koi ból gardła, chroni je przed podrażnieniem. Ułatwia też odksztuszanie i podobnie jak ocet, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i jako antyoksydant. 

Czosnek łagodzi przebieg infekcji i stanów zapalnych. Ponadto, podobnie jak pozostałe 2 składniki, dzięki uwalnianej podczas maceracji allicynie, działa antybiotycznie, wspiera regenerację organizmu i poprawia jego wydolność. W parze z czosnkiem w takich miksturach nie bez powodu występuje imbir. Oprócz tego, że ma właściwości antybakteryjne, poprawia trawienie, dodaje energii, orzeźwia i pomaga zwalczać objawy przeziębienia.  Szałwia, szczególnie świeża, działa napotnie - pomaga zbić wysoką temperaturę i oczyścić organizm z toksyn. 

Oxymel należy pić 2-3x dziennie, codziennie przed posiłkiem. Zapobiegawczo po 1 łyżeczce wymieszanej w 1/2 szklance wody, a podczas infekcji, wspomagająco, 1 łyżkę rozpuszczoną w 1/2 szklanki wody 2-3 razy dziennie. Możecie również dodawać go do sosu sałatkowego, marynaty, warzywnego koktajlu, a nawet do herbaty - jeśli nie przekonuje was picie go bez dodatków.

Oxymel - przepis podstawowy

Składniki:

  • 3/4 szklanki miodu
  • 200 ml octu jabłkowego (najlepiej własnej roboty, ale może być sklepowy, dobrej jakości)
  • 1 średnia cebula
  • mała główka czosnku (7-8 ząbków)
  • 5 cm kawałek korzenia imbiru

Dodatkowo (można pominąć): 1/2 szklanki posiekanych świeżych liści szałwii. Jeśli ich nie macie, użyjcie 2-3 łyżek suszonej. 

Sposób przygotowania:

  1. Na dno dużego, wyparzonego i czystego słoika włóżcie pokrojoną w kostkę cebulę, wyciśnięty przez praskę czosnek i ewentualnie szałwię. Zgniećcie całość dłonią lub drewnianą łyżką. 
  2. Dodajcie starty imbir i wlejcie ocet jabłkowy. Wymieszajcie z resztą składników i ponownie lekko zgniećcie. Zakręćcie i włóżcie słoik do lodówki na 2 godziny. W tym czasie smaki i składniki się przegryzą. 
  3. Po 2 godzinach wyjmijcie słoik z lodówki i wlejcie do środka miód. Ponownie wymieszajcie i włóżcie do lodówki na całą noc. Oksymel będzie gotowy do picia rano kolejnego dnia. 
  4. Kolejnego dnia odcedźcie i przelejcie do innego wyparzonego słoika, zakręćcie i trzymajcie w lodówce.

Oxymel - przeciwwskazania do picia

Podobnie jak każda inna mikstura, również oksymel nie nadaje się niestety dla wszystkich. Ze względu na dzienną zalecaną porcję i obecność dużej ilości octu w miksturze, nie jest on zalecany osobom z wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz z innymi przewlekłymi problemami żołądkowymi i trawiennymi (zgagą, biegunką czy refluksem). Ocet w takiej ilości może dodatkowo podrażnić żołądek.

Oxymel może też obniżać ciśnienie i rozrzedzać krew, dlatego nie jest też wskazany dla osób przyjmujących leki na nadciśnienie i przeciwzakrzepowe (wzmocni ich działanie). Jeśli chcecie mimo to zacząć go pić, skonsultujcie się najpierw z lekarzem. Powinny to zrobić również kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Osoby z wrażliwymi zębami i szkliwem powinny pić oksymel przez słomkę. Na oksymel powinni uważać również alergicy - miód i inne pszczele produkty to częste alergeny.