Domowy budyń kiedyś kojarzył nam się z podwieczorkami u babci. Wyjadaliśmy go łyżkami, kiedy był jeszcze bardzo ciepły. Babcie lubiły też dodawać ten smakołyk do różnych ciast, naleśników czy racuszków. Jeśli też macie takie słodkie wspomnienie z dzieciństwa, smażony budyń w słodkiej panierce ma szansę stać się waszym nowym ulubieńcem. Przyrządzenie go we własnej kuchni jest banalnie proste, a receptura, którą dziś się z wami podzielę, wynosi zwykły budyń na wyższy poziom smaku i sprawia, że staje się on deserem doskonałym. 

Smażony budyń - co to jest?

Smażony budyń może zaskakiwać, ale to nie mój wynalazek. Oryginalny przepis pochodzi z kuchni hiszpańskiej i nosi nazwę "leche frita", czyli tłumacząc dosłownie: mleko smażone. Robi się go z mleka z dodatkiem skrobi oraz cukru i cukru waniliowego, czyli podstawowych składników naszego domowego budyniu. To bardzo popularny deser nie tylko w Hiszpanii – dzięki blogerom i vlogerom kulinarnym zyskał sławę na całym świecie. Turcy mają w kulinarnym repertuarze podobną słodkość o nazwie kazandibi. Różnica jest taka, że turecki deser ma dodatkowo w składzie masło i skarmelizowany wierzch zamiast smażonej panierki. 

Smażony budyń jest szybki do przygotowania i bardzo smaczny. To słodki, mleczny pudding w chrupiącej panierce. Jeśli macie w domu laskę wanilii, koniecznie wykorzystajcie ją do leche frita. Świetnie sprawdzi się w nim też kora cynamonu oraz mielony cynamon. Oryginalna receptura wspomina również kardamon i skórkę otartą z cytryny lub pomarańczy, ale można je pominąć (ja tak robię). Z moją rodziną do smażonego budyniu dodajemy sezonowe owoce lub odrobinę ulubionego dżemu i całość z lubością wcinamy na ciepło.

Smażony budyń, czyli leche frita - przepis

Do przygotowania leche frita nie będziecie potrzebować żadnych wymyślnych akcesoriów ani składników. Sama prostota. Smażony budyń w słodkiej panierce jest najsmaczniejszy, kiedy poleje się go słodkim sokiem lub udekoruje kapką domowej konfitury.

Składniki (na 3 duże porcje):

  • 3 szklanki mleka (ja daję 2%, ale możecie użyć pełnotłustego)
  • kawałek kory cynamonu
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • 35 g białego cukru lub ksylitolu
  • 1 torebka cukru waniliowego
  • 65 g skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
  • szczypta soli

Na słodki chrupiący wierzch (panierkę):

  • 2 jajka
  • 50 g mąki
  • 100 g bułki tartej
  • 50 g białego cukru lub ksylitolu
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. W małej misce wymieszajcie 150 ml mleka ze skrobią tak, żeby nie było grudek;
  2. Pozostałe 600 ml mleka wlejcie do rondelka. Dodajcie szczyptę soli, gałki muszkatołowej i kawałek laski cynamonu;
  3. Zagotujcie mleko z przyprawami;
  4. Po zagotowaniu, zdejmijcie rondelek z ognia;
  5. Wyłówcie pływającą na powierzchni mleka korę cynamonu;
  6. Włączcie średni ogień, ustawcie na nim rondelek i stale mieszając, powoli, cienką strużką dolewajcie pozostałe 150 ml mleka ze skrobią;
  7. Mieszajcie, czekając aż całość ponownie się zagotuje;
  8. Po doprowadzeniu mleka do wrzenia, gotujcie je jeszcze ok. 1 minutę;
  9.  Gotową masę budyniową przelejcie na płaską blaszkę, wyłożoną papierem do pieczenia;
  10. Kiedy nasz budyń przestygnie do temperatury pokojowej, włóżcie go do lodówki na 4 h;
  11. Po tym czasie wyjmujcie masę i pokrójcie ją na kwadraty;
  12. Na patelni rozgrzejcie olej;
  13. Każdy kawałek budyniu zanurzcie w mące, rozbełtanym jajku, a następnie w bułce tartej;
  14. Smażcie kostki budyniowe po ok. 1-2 min. z każdej strony.

Usmażone kawałki leche frita przekładajcie na ręczniki papierowe, żeby odsączyć je z tłuszczu. Jedzcie je na ciepło, posypane cukrem i cynamonem, owocami lub polane ulubionym dżemem. Smażony budyń jest pyszny także z gałką lodów lub bitą śmietaną.