Ryż to jeden z niezbędnych podstawowych produktów w kuchni, podobnie jak ziemniaki. Polacy najczęściej używają go do zupy pomidorowej, choć bywa w niej dla niektórych kontrowersyjny. Inne danie, które uwielbiamy w Polsce, to ryż na mleku z jabłkami. Nie mogą się bez niego obyć także gołąbki czy zapiekanki z warzywami. Bez względu na to, czy używacie go do dań tradycyjnych, czy szukacie nowej alternatywy, zrezygnujcie z tego w torebkach. Dobrej jakości ryż to ryż sypki, nawet w większych paczkach. Niestety nie każdy decyduje się na niego ze względu na to, ze podczas płukania w odpływie lądują znaczne ilości zdrowych ziarenek. Mam na to sposób.

Jakie są różnice w gotowaniu poszczególnych rodzajów ryżu?

Do wyboru macie wiele rodzajów ryżu, które będą odpowiednie do różnych dań. Jeżeli jesteście ciekawi, jak prawidłowo je gotować, aby uzyskać optymalny smak, warto poznać bliżej kilka z nich. Dzięki temu nie zawiedziecie się smakiem i wydobędziecie najwięcej wartości odżywczych.

  • Ryż biały kleisty

 Jest stosowany zarówno w Japonii, jak i w Korei. Aby uzyskać klarowną wodę, należy go przynajmniej dwukrotnie przepłukać. Następnie zalejcie ryż w garnku tak, aby woda wystawała nieco ponad 1 cm od powierzchni ziarenek. Zagotujcie, a następnie zmniejszcie gaz palnika na najmniejszy i gotujcie przez 10 minut do wchłonięcia płynu. Na koniec zostawcie jeszcze przez 5 minut do odparowania.

  • Ryż brązowy

Należy przepłukać go w wodzie co najmniej 2 razy. Następnie zalejcie go nieco większą ilością wody niż biały. Gotujcie przez 30 minut na najmniejszym ogniu.

  • Ryż dziki

Jego nazwa jest dość myląca, gdyż to nasiona trawy, które przypominają ryż. Należy go przepłukać oraz gotować w proporcjach 1:2 (2 szklanki wody na 1 szklankę ryżu). Potrzebuje minimum 40 minut, aby być al dente.

Podczas płukania w sitkach z niedopasowaną grubością oczek może zdarzyć się, że zgubicie ziarenka ryżu. To marnotrawstwo, na które nikt z nas się nie godzi. Od niedawna stosuję technikę, którą podzieliła się ze mną znajoma. Do płukania ryżu używa ona french pressu. Jest to sprzęt, który z reguły służy do parzenia doskonałej kawy, przygotowania herbaty liściastej czy „małej czarnej” parzonej na zimno. Ja wykorzystałam taki, który doskonale sprawdza się w każdej z tych ról:

Jak płukać ryż przy pomocy french pressu?

French press to ciekawy sprzęt, bez którego nie powstałoby wiele smacznych kaw. Zaczynając od zwykłej zaparzanej na ciepło, jak i orzechowej i lekko czekoladowej parzonej na zimno. Ta ostatnia ma o wiele więcej kofeiny niż tradycyjna, dlatego fani mocnego kofeinowego „kopa” o poranku będą nią zachwyceni. To także doskonały pomocnik przy odsączaniu ryżu, ale także kasz, w tym jaglanej, którą stosuję do wielu deserów i sałatek.

Jak płukać ryż z użyciem french pressu? Przesypcie wybrany ryż do pojemnika. Wlejcie wodę. Za pomocą rączki przesuńcie filtr kilkukrotnie w górę i w dół. Dzięki temu wprawiacie ryż i wodę w ruch. W ten sposób wypłuczecie go znacznie dokładniej, niż dłonią. Po chwili dociśnijcie praskę i wylejcie wodę. Dla pewności możecie powtórzyć cały proces drugi raz. Nie zmarnujecie ani ziarenka.