W większości polskich domów rosół musi się znaleźć na stole co najmniej raz w tygodniu. Ta klasyczna, tradycyjna zupa smakuje każdemu, jest zdrowa i można na jej bazie przyrządzać inne zupy, a także sosy czy gulasz.
Nie zawsze jednak rosół ma odpowiedni smak lub jest po prostu mdły. Z czego to wynika? Odpowiedź znajdziecie poniżej. 

Dlaczego rosół ma mało wyrazisty smak?

Zdarza się, że pomimo dodania do rosołu wszystkich niezbędnych składników w postaci mięsa, warzyw oraz przypraw, zupa ma niezbyt ciekawy smak, a czasami także kolor. Dlaczego tak się dzieje?
Najczęstszym powodem jest użycie zbyt chudego mięsa do rosołu. Na przykład rosół drobiowy gotowany jedynie na ćwiartkach nadaje się co prawda do zjedzenia, ale nie jest to to samo, co bogaty bulion ugotowany na bazie tłustych kawałków drobiu i wołowiny. Dlaczego tak jest, że taki niezbyt dietetyczny rosół jest tak smaczny?
Wszystko to zasługa tłuszczu. Jak wiadomo, to ten składnik niesie smak i dzięki niemu potrawy są znacznie smaczniejsze. Jeżeli więc zależy wam na doskonałym smaku rosołu, nie obawiajcie się dodać do niego na przykład korpusu z kurczaka czy tłustszych kawałków wołowiny. 

Jakie mięso jest najlepsze do rosołu?

By zapewnić doskonały smak rosołu, należy zwrócić uwagę na mięso, jakie się do niego dodaje. Najlepsza zupa wychodzi wtedy, gdy mięso jest najwyższej jakości - dobrze jest więc zaopatrywać się w nie u sprawdzonego źródła. 
Ponadto, w dobrym rosole zawsze znajdziecie kilka gatunków mięsa. To właśnie wtedy zupa wychodzi najsmaczniejsza! Doskonale sprawdzi się wymieniony wyżej korpus z kurczaka, ćwiartki, a także łata wołowa czy szyja z indyka. Niektórzy lubią także dodać do rosołu mięso z kaczki, choć wtedy zupa ma nieco inny, dość charakterystyczny aromat. Należy pamiętać, że kaczka to tłuste mięso, dlatego lepiej z nim nie przesadzić.