Pomidorki koktajlowe, malinowe, bawole serca... Niezależnie od rodzaju, to właśnie w sezonie letnim najlepiej się nimi zajadać w surowej postaci. Co ciekawe, z biologicznego punktu widzenia pomidory to owoce, ale przyjęło się, że w kulinarnym zastosowaniu określamy je mianem warzyw. Jeśli mamy możliwość uprawiać je samodzielnie lub kupić bezpośrednio od rolnika - będziemy mieć pewność, że są zdrowe i smaczne. Pod warunkiem, że zastosujemy proste zasady, jak przechowywać pomidory, aby kusiły zapachem, smakiem i cenną zawartością.

Dlaczego warto jeść świeże pomidory?

Produkty te zawierają nie tylko szereg witamin, ale też mikroelementów i zbawiennych dla zdrowia składników. Szczególnie na uwagę zasługują dwie wartości. Pierwsza z nich to potas (aż 237 g na 100 g), którego odpowiedni poziom w organizmie niweluje problemy z bólem mięśni czy skurczami. Likopen to najprościej mówiąc barwnik, który produkowany jest przez rośliny oraz niektóre mikroorganizmy. Drugi z nich to likopen, czyli karotenoid występujący w pomidorach. To dzięki niemu pomidory mają nierzadko tak intensywnie czerwoną barwę. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli spowalnia starzenie się komórek w organizmie. Tym samym wspomaga profilaktykę chorób serca czy krążenia. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy. Pomidory są jest niskokaloryczne - 17 kcal w 100 g - dlatego mogą po nie śmiało sięgać osoby pilnujące kaloryczności swoich posiłków. 

Gdzie przechowywać pomidory?

Pomidory najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej – wtedy są najsmaczniejsze. Dobrze jest układać je na blacie, w przewiewnych koszyczkach. Nie powinny być jednak ściśnięte, bo delikatna skórka szybko zacznie się psuć. Jakich błędów nie popełniać przy przechowywaniu pomidorów?

  1. Zdecydowanie nie polecamy trzymania pomidorów w lodówce. Pomidory nie lubią zimna! W temperaturze poniżej 10 stopni C jeden ze związków w nich zawartych odpowiadający za smak, całkowicie znika. Chłód pogarsza nie tylko smak, ale też często strukturę produktu. Jeśli już zdarzy nam się, że włożymy warzywa do pojemnika w lodówce - powinniśmy je wyjąć na min. 12 godzin przed spożyciem. Łączny czas przechowywania pomidorów w lodówce (czyli w temperaturze poniże 7-10 stopni C) nie powinien przekroczyć 8 dni.
  2. Pomidorów nie należy magazynować w foliowych reklamówkach czy torebkach. Bardzo szybko przejrzeją. Ponadto bez dostępu do tlenu łatwo narazimy je na fermentację i zepsucie.
  3. W niektórych domach istnieje też zasada, że pomidorów nie powinno przechowywać się tuż obok ogórków gruntowych, bo mogą zżółknąć. Drugi nierekomendowany partner to kalafior - pomidory mogą zrobić się przy nim zbyt wodniste. 

Jak przechowywać pomidory, żeby dojrzały?

W sytuacji, kiedy kupione pomidory nie są jeszcze dojrzałe "w punkt", też możemy zastosować trik, jak przechowywać pomidory, żeby dojrzały. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na blacie i uzbrojenie w cierpliwość. Po 2-3 dniach w temperaturze pokojowej powinny być odpowiednie. Mowa tu o pomidorach, które z bladoczerwonych nabiorą mocniejszego koloru. Zielone pomidory potrzebują nieco więcej czasu (nawet do tygodnia), a także towarzystwa innych, dojrzałych pomidorów. Dobrze jest umieścić je w kartonowym pudełku lub w przewiewnym, suchym papierze. Warto dodać, że zielone pomidory są doskonałe na przetwory - kilka okazów warto przeznaczyć na sałatkę z zielonych pomidorów do słoików.