Tradycyjnie w sierpniu i wrześniu w polskich domach zaczyna się produkcja zapasów słodkich przetworów. Dużą popularnością cieszą się powidła śliwkowe zrobione z tradycyjną, babciną recepturą. Coraz częściej też lubimy eksperymentować, a w czasach szalejących cen cukru wybierać przepisy na powidła śliwkowe bez cukru. Te są równie pyszne! Aby jednak nasze słoikowe zapasy kusiły już samym wyglądem, zadbajmy o odpowiedni ich kolor.

Sposób na apetyczne powidła śliwkowe

Do smażenia powideł powinniśmy wybierać dojrzałe, dorodne śliwki. Dokładnie przebierzmy owoce, tak aby odrzucić okazy obite i psujące się. Aby śliwki na powidła zachowały swój intensywny, fioletowy kolor, należy przed smażeniem posmarować dno garnka... octem. Wystarczy niewielka ilość płynu, aby zachować naturalny, kuszący wygląd. Kolejne kroki wykonujemy już zgodnie z klasycznym przepisem. Inny rekomendowany sposób to przygotowanie przetworów za pomocą piekarnika. Duża blacha, w której gromadzą się aromaty owoców i dodatków oraz rozgrzane urządzenie sprawiają, że powidła śliwkowe z piekarnika nie tylko pysznie smakują, ale też całkiem apetycznie się prezentują.

Jak podkręcić kolor gotowych powideł?

Zdarza się, że pod koniec gotowania powideł ich kolor nadal nie do końca do nas przemawia. W takiej sytuacji możemy podkręcić go dodatkiem małej ilości soku z cytryny lub innego cytrusa. W większości przypadków - choć to zależy też od gatunku wykorzystanych śliwek - zmiana jest zdecydowanie na plus.

Ostateczne rozwiązanie to też podkręcenie powideł śliwkowych innym składnikiem, który kojarzy się z ciemniejszymi przetworami. Zarówno powidła śliwkowe z cynamonem, jak i popularna czekośliwka (powidła z czekoladą) obronią się zarówno barwą, jak i smakiem!

Powidła śliwkowe - nie tylko na kanapki!

Gotowe powidła śliwkowe to jedne z zapasów na zimę, które czule witamy, kiedy najdzie ochota na coś słodkiego. Będą niezastąpione w okresie świąt Bożego Narodzenia. Nie od dziś wiadomo, że klasykiem wśród wypieków jest wtedy piernik przekładany powidłami śliwkowymi. Niezależnie od okazji, warto zapisać przepis na kruche ciasto z powidłami - bardzo proste do zrobienia. Powidła śliwkowe wyjątkowo "lubią się" z kakao, więc pasują do wszelkiego rodzaju ciast czekoladowych. Jeśli macie ochotę na coś słodkiego ze śliwką w roli głównej, ale brakuje wam czasu, to na szybko polecamy ciasto bez pieczenia przełożone śliwkowymi przetworami - pycha!