Tak podane śledzie będą wyglądać zdecydowanie bardziej wykwintnie niż te, które tężeją w zwykłych miseczkach (zwykle wszelkie galarety z mięsem przygotowuje się w ten sposób). Dlatego będą one idealną przekąską na święta i inne wyjątkowe okazje, np. andrzejki czy na Wigilię.

Jak zrobić śledzie z foremki?

Oprócz składników na samo danie potrzebujecie jedynie silikonowych pojedynczych foremek lub formy z tego materiału na babeczki. Forma z silikonu jest giętka i elastyczna. Śledzie w galarecie wyskoczą z niej same - bez wysiłku, a kształt foremki będzie ozdobą dania. Najlepiej sprawdzą się proste kształty. Nie będą konkurować ze smakiem i zatopionymi dodatkami. Jeśli nie macie takiej formy, możecie oczywiście zrobić również śledzie w galarecie w tradycyjny sposób, zalewając mięso i dodatki wywarem w miseczce. 

Jak oprawić tuszki ze śledzia? 

Korzystając z gotowych filetów, zrobicie wersję uproszczoną dania. Jeśli jednak chcecie, by wywar miał bardziej intensywny, morski smak, wykorzystajcie tuszki ze śledzia. Do wywaru koniecznie dodajcie głowy i ogony śledzi - wywar tylko zyska. Nie zapomnijcie też dodać do wywaru opalonej cebuli (no i oczywiście żelatyny). 

Jak oprawić tuszki? To prosta sprawa - zrobicie to w 3 krokach.

  • Usuwanie wnętrzności 

Przykryjcie folią spożywczą lub ręcznikiem papierowym blat, na którym będziecie filetować ryby. Rozłóżcie na nim ryby, pozbądźcie się najpierw głów (i wrzućcie je do garnka na wywar). Zróbcie wzdłuż delikatne nacięcie, ale nie docinajcie do końca - powinna powstać kieszonka. Następnie, najlepiej w rękawiczkach, usuńcie wszystkie wnętrzności.

  • Usuwanie resztek, skóry i ogonów

Odchylając brzeg ryby, oskrobcie nożem wnętrze, pozbywając się resztek. Przetnijcie rybę do końca wzdłuż osi kręgosłupa. Zacznijcie delikatnie ściągać skórę ze śledzia. Uważajcie, by nie rozszarpać rybiego mięsa. Obetnijcie ogony - podobnie jak głowy, kręgosłup i płetwy, nadadzą się na wywar.

  • Usuwanie ości

Usuńcie ości kręgosłupa i większość dużych ości, a następnie te drobniejsze, starając się usunąć wszystkie. W przypadku mniejszych, możecie sobie pomóc umytą i wyparzoną pęsetą. Filety są gotowe do dalszej obróbki. 

Śledź w galarecie z foremki - przepis

Składniki:

  • 1,5 kg filetów lub (najlepiej) świeżych tuszek ze śledzia
  • 1 litr wody
  • 4 marchewki
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • 2 pietruszki
  • 1/4 średniego selera
  • 3 cebule
  • 3 liście laurowe
  • 5-6 kulek ziela angielskiego
  • 10 ziaren pieprzu
  • 2 łyżki żelatyny
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: plastry lub ćwiartki cytryny do podania. Możecie też podawać z octem - spirytusowym lub łagodniejszym (jabłkowym). 

Sposób przygotowania:

  1. Pietruszkę i seler obierzcie i pokrójcie na mniejsze kawałki.
  2. Połowę marchewki (2 sztuki) również obierzcie i pokrójcie na mniejsze kawałki (na wywar) Drugą połowę (2 sztuki) pokrójcie w cieńsze słupki i obierzcie na bok. 
  3. Opalcie nad palnikiem 1 cebulę (do wywaru).
  4. Przełóżcie warzywa (z wyjątkiem słupków marchewki) oraz przyprawy do garnka, dodajcie głowy i ogony śledzi (jeśli korzystaliście z tuszek).
  5. Posólcie do smaku, zalejcie 1 litrem zimnej wody i gotujcie wywar na niewielkim ogniu przez ok. 1 godzinę.
  6. W międzyczasie resztę cebuli obierzcie, pokrójcie w grubszą kostkę i zeszklijcie na patelni. 
  7. Posiekajcie natkę pietruszki i pokrójcie ugotowane na twardo jajka w grubsze półplasterki. 
  8. Filety śledziowe opłuczcie z zalewy i osączcie na sitku. Pokrójcie je na drobniejsze kawałki.
  9. Gdy wywar będzie gotowy, spróbujcie i doprawcie ewentualnie solą. Odcedźcie go i przelejcie do osobnej miski.
  10. Odczekajcie, aż wywar nieco przestygnie. Gdy będzie letni, odlejcie 1 szklankę wywaru, rozpuśćcie w niej żelatynę, wlejcie do reszty płynu i dokładnie wymieszajcie. 
  11. W każdej foremce rozłóżcie po 1 łyżce śledzi. Podsypcie natką, przełóżcie jajkiem i zalejcie tężejącym wywarem. Na wierzchu każdej foremki rozłóżcie po kilka słupków marchewki. 
  12. Odstawcie śledzie w galarecie do lodówki, do całkowitego stężenia.