Tłuściutka, rozpływająca się w ustach ryba z chrupiącą, pikantną cebulką to idealne połączenie, które od lat pojawia się na naszych stołach. Czasem jednak po pierwszym kęsie, zamiast znanego i lubianego smaku zaskakuje nas nieprzyjemne uderzenie goryczy. Zobaczcie, skąd bierze się goryczka w śledziu i jak temu zapobiec. 

Dlaczego śledzie są gorzkie?

Goryczka w śledziach to częsty problem wszystkich miłośników tego dania. Rybę więc moczy się w wodzie lub mleku, które niweluje nieprzyjemny posmak. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że czasem winowajcą nie jest sam śledź, a cebula, którą do niego dodajemy. Warzywo to słynie z ostrego smaku i zapachu, które szybko przechodzą do każdego dania. Wszystko za sprawą związków siarki, które uwalniają się przy rozdrabnianiu cebuli. To właśnie dlatego początkowo nie wyczuwamy w surowej cebuli żadnego złego posmaku, a pojawia się on dopiero w gotowym daniu, do którego posiekaliśmy, starliśmy lub zblendowaliśmy cebulę.

Jak pozbyć się goryczki?

Przez to, że podstępna goryczka z cebuli pojawia się z opóźnieniem, nie zawsze jesteśmy w stanie ją wyczuć. Potrafi więc ona zepsuć każdego, nawet najpyszniejszego śledzia. Lepiej więc dmuchać na zimne i zapobiegać takiemu scenariuszowi już na etapie krojenia. Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych metod, dzięki którym szybko pozbędziemy się problemu:

  • nasolić cebulę po rozdrobnieniu

Posiekane warzywo musimy tylko oprószyć szczyptą soli i odstawić na kilka minut. Po tym czasie cebula się "spoci", zostawiając w płynie całą goryczkę. Wystarczy więc odcisnąć ją z powstałego soku, a będzie znacznie smaczniejsza.

  •  sparzyć posiekaną cebulkę wrzątkiem

Ratunkiem dla gorzkiej cebuli jest także wrzątek. Można więc zanurzyć ją na 2 minuty w gorącej wodzie i wyłowić łyżką cedzakową lub po prostu wrzucić do sitka i obficie przelać wrzątkiem. 

  • włożyć obraną cebulę do lodówki lub zamrażarki 

Całą cebulę pozbawioną łupin warto też porządnie schłodzić, gdyż niskie temperatury zahamują wydzielanie się siarki. W przypadku chłodziarki trwa to około kwadransa, a w zamrażalniku wystarczy tylko 5 minut.

  • podgrzać cebulę w mikrofalówce

Posiekane warzywo wkładamy do kuchenki mikrofalowej na 10 sekund, a po podgrzaniu staje się ono miękkie i znacznie łagodniejsze w smaku.