Miód to fantastyczny produkt, który chętnie dodajemy do herbaty, mleka, ciast i wielu, wielu innych pyszności. Cenimy go nie tylko za naturalną słodycz i wyjątkowy aromat, ale przede wszystkim za jego dobroczynny wpływ na zdrowie. Aby w pełni wykorzystać ten kulinarny potencjał, musimy jednak zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Zobaczcie, czego należy unikać, aby miód zachował świeżość przez długie lata.

Gdzie i jak przechowywać miód?

Często trzymamy miód na kuchennym blacie, jednak nie jest to dla niego najlepsze miejsce ze względu na światło słoneczne, które powoduje rozkład substancji biologicznie czynnych. Jeśli więc chcecie cieszyć się nie tylko smakiem, ale i wszystkimi zdrowotnymi walorami miodu, nie popełniajcie tego błędu i czym prędzej postawcie go w suchym i zacienionym miejscu, jak spiżarnia lub kuchenna szafka.

W czym najlepiej przechowywać miód? Producenci zwykle sprzedają ten produkt w słoikach, jednak znajdziemy też wersje w plastikowych butelkach czy wiaderkach. Które opakowanie będzie najlepszym wyborem? Miód zawsze powinien być przechowywany w szklanych lub porcelanowych pojemnikach. Zdecydowanie nie poleca się trzymania miodu w plastikowych opakowaniach, gdyż wchodzi zawartość w reakcję chemiczną z tworzywem, szkodząc naszemu zdrowiu.

Przechowywanie miodu - temperatura

Aby płynny specjał zachował wszystkie dobroczynne właściwości, musimy trzymać go też w odpowiednich warunkach termicznych, czyli w temperaturze od 8 do 18 stopni. To niezwykle ważne, gdyż zarówno zbyt wysoka, jak i za niska temperatura pozbawią go wszystkiego, co najlepsze. Jeśli w pomieszczeniu panuje więcej niż 20 stopni, miód będzie tracił cenne pszczele enzymy, dlatego ważne też, aby nie wkładać słoiczka do szafki w sąsiedztwie piekarnika i zmywarki, które wydzielają ciepło. 

Czy miód się psuje?

Ile może stać miód w słoiku? Miłośnicy tego złocistego słodzidła często robią duże zapasy, gdyż utarło się, że miód to jeden z niewielu produktów, który się nie psuje. To prawda, ponieważ zawiera on nadtlenek wodoru, dzięki któremu ma właściwości antybakteryjne. Musimy jednak pamiętać, że ta zasada dotyczy tylko dobrej jakości miodu, przechowywanego w odpowiednich warunkach. Jeśli któryś z tych czynników nie zostanie spełniony, to miód mimo wszystko może się zepsuć.

Miód psuje się również w sytuacji, gdy zostanie zebrany za wcześnie. Jeśli nieświadomie kupimy taki przedwcześnie zebrany produkt, prędzej czy później zacznie on fermentować i z pewnością zauważymy to po charakterystycznym piwno-drożdżowym zapachu. Jeśli zdarzy wam się taka sytuacja, dla dobra własnego zdrowia nie powinniście już spożywać tego produktu, jednak nie znaczy to, że musicie go marnować i wyrzucać prosto do śmietnika. Choć taki sfermentowany miód nie nadaje się do jedzenia, to świetnie sprawdzi się jako składnik nalewki. Należy go jednak najpierw podgrzać do temperatury 80 stopni, gdyż w takich warunkach giną drożdże.

Co natomiast z miodem, który gęstnieje i staje się twardy? To naturalny proces krystalizacji, który nie wpływa na smak, ani działanie miodu. Co więcej, taki wygląd jest dobrym znakiem, gdyż świadczy o jego jakości, gdyż tylko naturalny miód się cukrzy, a sztuczne podróbki się nie krystalizują

Jak wydłużyć przydatność miodu?

Miód ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania on wilgoć oraz zapachy. Z tego względu ważne, aby po każdym otwarciu, szczelnie go zamknąć. Najlepiej nabierać miód na drewnianą łyżeczkę, gdyż metale psują jego smak. Ważne też, aby nie wkładać do słoiczka oblizanej łyżeczki, gdyż enzymy i bakterie, zawarte w ślinie przyspieszą psucie się produktu.

Teraz, kiedy wiecie już wszystko o przechowywaniu miodu, będziecie mogli cieszyć się jego smakiem bezterminowo. Korzystajcie więc z jego smaku i wartości zdrowotnych tak długo, aż zobaczycie dno słoiczka.