Obecnie to śląskie danie przygotowuje się je również na niedzielę - jako drugie danie po obowiązkowym, śląskim rosole. W połączeniu z kluskami śląskimi lub kaszą i modrą, zakwaszaną kapustą - aby nie straciła pięknego koloru podczas duszenia. Czym wyróżnia się rolada śląska wśród innych mięsnych, solidnych dań? Dowiedzcie się, jak ją zrobić i odtwórzcie przepis. Rolady potrzebują czasu - czasami nawet 2 godzin duszenia, ale wierzcie nam - warto na nie tyle poczekać. 

Prawdziwa rolada śląska - liczą się te 3 szczegóły

Nie słuchajcie i nie zwracajcie uwagi, jeśli ktoś zaproponuje wam „rolady śląskie” z mięsa wieprzowego. Nie będzie to rolada, tylko ewentualnie wieprzowe zrazy, a to nie to samo - mimo podobieństw w obu przepisach. Być może rolada wieprzowa będzie gotowa szybciej niż wołowa, ale chodzi o specyficzny smak, którego mięso wieprzowe nie ma. W waszym ulubionym mięsnym poproście o udziec wołowy - to mięso najbardziej nadaje się na śląską roladę. Oprócz niego będziecie również potrzebować:

  • musztardę
  • sól i pieprz
  • boczek z przerostami tłuszczu lub kawałki słoniny
  • cebulę
  • smalec (najlepiej) lub ewentualnie olej

Drugim sekretem śląskich rolad jest sposób rozbicia mięsa. Musicie je rozbić bardzo cienko - jeszcze dokładniej niż na bitki. Dzięki temu będzie wam je łatwiej zwijać w rulon. Z tym wiąże się również 3. tajemnica - sposób wiązania mięsa. Należy je najpierw przynajmniej 3-krotnie owinąć ciasno sznurkiem lnianym lub bawełnianym wzdłuż (zaczynając od grubszego końca rolady), a następnie w poprzek - również 2-4 razy, tworząc w ten sposób ciasno zwiniętą roladkę a'la „pakunek”. Po związaniu mięso możecie delikatnie ugnieść, by usunąć z niego nadmiar powietrza. Końce sznurka warto zawiązać, ale nie musicie tego robić. Jeśli ciasno ułożycie rolady w brytfance, nic się nie rozpadnie. 

Jak zrobić oryginalne rolady śląskie? Wskazówki ze Śląska

Jeśli wystarczająco was zachęciliśmy i chodzi wam po głowie śląska rolada, służymy pomocą. Rozbijcie cienko plastry wołowiny z udźca, posypcie je solą, pieprzem i wysmarujcie musztardą (może być zwykła stołowa). Na 1 brzegu ułóżcie pokrojone w słupki ogórki kiszone i kawałku boczku lub słoniny. Posypcie odrobiną drobno posiekanej cebuli. Zacznijcie zwijać mięso. Jeśli farszu jest za dużo, odłóżcie nadmiar - mięso powinno dać się swobodnie i szczelnie zwinąć. Obwiążcie rolady sznurkiem, ułóżcie w naczyniu i obsmażcie na mocno rozgrzanym tłuszczu, aby zamknąć pory mięsa. Następnie dodajcie do mięsa drobno pokrojoną cebulę i smażcie dalej. Następnie posypcie całość mieloną słodką papryką (sos dzięki niej będzie miał ładny kolor) i podlejcie wodą - niech woda się zredukuje, a mięso dusi się we własnym sosie, aż będzie miękkie, a sos esencjonalny.

Na 30 minut przed końcem zajmijcie się modrą kapustą i kluskami ziemniaczanymi. Po 1,5-2 godzinach duszenia sprawdźcie mięso - widelec powinien lekko się w nie wbijać. Rozwiążcie rulony i przełóżcie je na talerze. Jeśli sos jest za rzadki, zróbcie zasmażkę i wlejcie ją do sosu, wymieszajcie i podgrzejcie. Rolady śląskie podawajcie z kluskami śląskimi i modrą kapustą lub (opcja, która zaoszczędzi wam pracy) z ogórkiem kiszonym i paloną kaszą gryczaną.