Zwykłe placki ziemniaczane zna każdy z nas, ale placki z boczkiem to dla wielu nowość. Mięsna wkładka to nie jedyne zaskoczenie w tym przepisie, ponieważ zawiera on jeszcze składnik, który raczej rzadko kiedy trafia do masy na placki ziemniaczane. Chodzi tutaj o białą część pora, który w poniższej recepturze zastępuje cebulę. Dzięki niemu placki są bardzo chrupiące, dosłownie jak frytki. Mają też ostrzejszy smak, a za sprawą boczku przepięknie pachną. Wypróbujcie ten regionalny przepis i przekonajcie się sami.

Jakie ziemniaki do placków ziemniaczanych?

Najpierw warto przypomnieć, jakich ziemniaków powinno się użyć do zrobienia smacznych placków ziemniaczanych? Idealne będą mączyste, czyli typu B oraz C. Zawierają mniej wody, są zwarte i dzięki temu doskonale nadają się do smażenia placków. Aby sprawdzić konsystencję ziemniaka, zróbcie prosty test. Po prostu przekrójcie go na pół, a następnie złączcie ze sobą połówki. Jeżeli kleją się do siebie, oznacza to, że ziemniak jest mączysty i na placki idealny. A jeśli połówki nie chcą się przykleić i wręcz się ślizgają, takie kartofle lepiej wykorzystać np. do zrobienia puree. 

Przepis na placki ziemniaczane z boczkiem i porem

Składniki:

  • 2 kg ziemniaków
  • 200 g boczku wędzonego
  • ok. 150 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1 duży por

Przygotowanie:

  1. Obierzcie ziemniaki i zetrzyjcie je na tarce, na dużych oczkach. 
  2. Pokrójcie boczek w drobną kostkę, a białą część pora w cienkie plasterki. 
  3. Dodajcie jeszcze jajko oraz sól i pieprz. Dokładnie wymieszajcie, aż składniki zaczną się ze sobą łączyć. Wciąż mieszając, powoli wsypujcie mąkę. Jej ilość uzależniona jest od konsystencji masy, a dokładniej ziemniaków. Jeżeli wyszła wodnista, to trzeba dodać więcej mąki. Jeśli jest już dość zwarta, to nie dosypujcie więcej. 
  4. Na patelni rozgrzejcie olej. Kiedy będzie już gorący, łyżką wykładajcie porcje masy ziemniaczanej i formujcie placki.
  5. Smażcie na średnim ogniu, na złoto z obu stron.
  6. Po usmażeniu, placki warto odłożyć najpierw na talerz wyłożony papierowymi ręcznikami, które wchłoną nadmiar tłuszczu.

Tak przygotowane placki ziemniaczane z boczkiem i porem będą pyszne z samą surówką, bez dodatku w postaci klasycznej śmietany. Możecie oczywiście jej użyć, jeśli macie taką ochotę. Placki z boczkiem dobrze komponują się też z klasycznym sosem grzybowym lub pieczarkowym.