Lubicie czosnek nie tylko za jego wyrazisty zapach i mocny aromat, ale również cenne właściwości odżywcze? Niestety, możecie je utracić przez 1 często popełniany błąd. Okazuje się, że w połączeniu z 2 popularnymi składnikami, traci znaczną część walorów zdrowotnych. Lepiej sprawdźcie, czy nie stosujecie takiej mieszanki.

Z czym nie łączyć czosnku?

Choć czosnek jest jednym z naszych kuchennych ulubieńców, to mało kto wie, że traci swoje cenne lecznicze właściwości w połączeniu z nieodpowiednimi produktami. Okazuje się, że wszyscy nagminnie popełniamy błąd, mieszając posiekane lub przeciśnięte przez praskę ząbki z 2 popularnymi składnikami. Warto więc pamiętać, aby nie łączyć go z octem i sokiem z cytryny, gdyż w kwaśnym środowisku traci on część swoich cennych właściwości. Warto więc pamiętać o tym, gdy jemy czosnek w trakcie jesiennych i zimowych infekcji, aby wzmocnić swoją odporność.

Jak jeść czosnek, żeby był wartościowy?

Mieszanie czosnku z kwaśnymi produktami to niejedyna wpadka, jaką często nieświadomie popełniamy. Kolejną niezwykle ważną zasadą, z której nie każdy zdaje sobie sprawę, jest to, że czosnek najlepiej jeść dopiero 15 minut po pokrojeniu, gdyż dopiero wtedy wydziela się z niego allicyna, czyli związek o silnych właściwościach bakteriobójczych. Jeśli natomiast posiekamy lub zmiażdżymy ząbki i od razu dodamy je do garnka czy na patelnię, to niestety stracą swoją leczniczą moc.

W jakiej postaci najlepiej jeść czosnek?

Czosnek najlepiej jeść na surowo, gdyż obróbka cieplna pozbawia go części cennych wartości odżywczych. Oczywiście po usmażeniu, upieczeniu czy zgrillowaniu również przyniesie niemało korzyści dla zdrowia, jednak nie będzie już miał tak mocnego działania antybakteryjnego. 

Jedzenie surowego czosnku nie jest jednak dobrym wyborem dla każdego, gdyż w tej postaci czosnek jest dosyć ciężkostrawny. Jeśli więc nie możecie jeść go w takiej formie, bo źle się potem czujecie, możecie wybrać bezpieczniejszą opcję i zrobić domowy olej czosnkowy, który jest znacznie łatwiejszy do strawienia, a dodatkowo nie uczula. Wystarczy zalać kilkanaście obranych ząbków 1 szklanką oliwy lub oleju, przykryć gazą i odstawić na około 10 dni.