Serniki to jedne z najchętniej pieczonych ciast, szczególnie w okresie świąt. Wśród najpopularniejszych ich wersji, znajdziemy na przykład sernik krakowski, nowojorski, baskijski czy wiedeński. Niezależnie od tego, czy wybieracie w tym roku sernikową klasykę, czy zamierzacie eksperymentować ze smakami i dodatkami, mamy dla was uniwersalną radę na zachwycający kolor ciasta po wyjęciu z piekarnika. 

Jak uzyskać apetycznie złocisty wierzch sernika?

Jeśli chcecie, by wierzch waszego sernika miał przepięknie złotą barwę, musicie wymieszać 3 łyżki mleka z 2 łyżkami białego cukru i posmarować wierzch ciasta na ok. 10 minut przed końcem pieczenia. Na te ostatnie minuty warto też nieco zwiększyć temperaturę grzania piekarnika od góry. Ta czynność sprawi, że cukier z mlekiem delikatnie się skarmelizuje na powierzchni ciasta i utworzy ślicznie przypieczoną złotą skórkę. Jeżeli do pieczenia sernika używacie samodzielnie mielonego twarogu lub sera z wiaderka i potrzebujecie, żeby całe ciasto nabrało bardziej żółtego koloru, dodajcie do masy serowej szczyptę rozrobionego w ciepłej wodzie szafranu. Ta przyprawa nada pięknego żółtego odcienia całemu wypiekowi. 

Jak upiec sernik idealny? 

Po pierwsze, wszystkie składniki, jakich będziemy używać do pieczenia, powinny mieć temperaturę pokojową, a mąka musi być przesiana, żeby została odpowiednio napowietrzona. Druga niezwykle istotna sprawa, to główny składnik - jakość naszego wypieku, jego struktura i smak zależy w dużej mierze od wyboru dobrego twarogu. Masę serową warto długo ucierać, ponieważ to wpływa korzystnie na puszystość naszego ciasta. Jeśli przygotowujecie sernik na kruchym spodzie, ciasto trzeba wcześniej lekko podpiec. Żeby wypiek nie opadł, należy zostawić go we włączonym piekarniku przy uchylonych drzwiczkach, żeby w taki sposób w pełni wystygł (ok. godziny).