Wszystkie narzędzia kuchenne powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Oprócz tego dobrze gdyby posiadały trzonki antypoślizgowe, dzięki którym nie skaleczymy się podczas pracy.

Skrobak

 

Jeśli często zdarza nam się samemu skrobać ryby dobrą inwestycją będzie dla nas skrobak do ryb. Małe ząbki na końcu skrobaka służą do tego, żeby lekko podważyć nimi łuski i pociągającymi ruchami wyjmować je z rybnej skóry. Jeśli jednak nie często zajmujemy się skrobaniem nie potrzebujemy profesjonalnego skrobaka, zamiast niego możemy użyć grzbietu od sztywnego noża.

Noże

 

Duży sztywny nóż to obowiązkowe narzędzie w kuchni. Możemy oddzielać nim grube ości od kręgosłupa lub odgłowić rybę, choć do tego celu może nam przydać się również nóż – piła. Do filetowania ryb i usuwania z nich skóry przyda nam się ostry, giętki nóż. Do różnych rodzajów ryb używa się noży o różnej długości. Do pstrąga użyjemy krótszego noża, niż do łososia. Ważne by wszystkie noże były ostre.

Nożyce

 

Są bardzo ważne w kuchni, podobnie jak noże. Dzięki nim możemy odcinać nawet najtwardsze płetwy, usuwać skrzela i obcinać kręgosłup.

 

Pęseta lub cążki

 

Aby zrobić filet musimy całkowicie pozbawić rybę ości, do tego najlepiej przydadzą nam się specjalne cążki lub pęseta. Wybór jednego z tych narzędzi zależy wyłącznie od naszego upodobania. Końce narzędzia powinny dobrze się zaciskać i cały przyrząd powinien dobrze leżeć w dłoni. Zwyczajna pęseta nie nadaje się do usuwania ości!

 

Garnki i patelnie

 

Jest ich na pewno dużo w każdej kuchni, ale czy są takie w której zmieści się cała ryba? Do przyrządzania ryb w całości przyda nam się brytfanna do ryb albo owalna patelnia, która ma powłokę zapobiegającą przywieraniu potraw.

 

Sztućce

 

Ugotowaną rybę z wywaru albo z patelni najlepiej wyjmuje się specjalną łopatką. Tak samo wygodnie można to zrobić dwoma elastycznymi łopatkami do odwracania mięsa. Do dzielenia i wykładania ryb na półmisek służą specjalne sztućce do ryb. Na ogół składają się one z widelca z lekko zaokrąglonymi końcami zębów, którym można przytrzymywać rybę, ale jej przy tym nie przekłuwać. Nóż do ryb ma stosunkowo szerokie, tępe ostrze, dzięki czemu delikatne rybie mięso przy krojeniu na plastry można podzielić, nie przecinając ości, które mogą się w nim ewentualnie znajdować. Najczęściej ostrzem noża odsuwa się mięso od ości i ostrożnie przenosi je na ogrzany półmisek czy talerz.