W wypadku „prawdziwego kawioru” liczy się nie tylko jego realna wartość, ale też jego wartość symboliczna. A przecież kawior to nic innego jak odpowiednio spreparowana rybia ikra. Może pochodzić od każdej ryby, byle tylko nie była trująca, jak ryba fugu.

Kawior z jesiotra

 

Jednak najwykwintniejszy smak ma kawior z jesiotra, a Rosjanie i Irlandczycy, ciągle posiadający jeszcze bogate zasoby tej ryby, najlepiej znają się na wytwarzaniu tego luksusowego produktu. Ambicją Rosjan jest produkowanie kawioru najlepszej jakości, mają oni w tym największe doświadczenie, bo mają ku temu najlepsze warunki. Najlepszy kawior pochodzi od żywych jesiotrów. Samice odławia się, umieszcza w zbiornikach wodnych i przewozi do przetwórni. Przed pobraniem ikry ryby są ogłuszane. Od pobrania do zamknięcia gotowego kawioru w puszkach upływa zaledwie 10 minut!

 

Świeżość

 

O świeżości kawioru decyduje zawartość soli, która konserwuje świeżą ikrę. Kawior najlepszej jakości zawiera tylko tyle soli, ile jest konieczne dla zapewnienia mu trwałości. Ten wykwintny przysmak jest bardzo wrażliwy na warunki otoczenia. Najlepiej przechowywać go w temperaturze -2 stopni, ale w żadnym wypadku temperatura nie może przekraczać -4, ponieważ wtedy ziarenka tracą swoją właściwą konsystencję i smak. Ponieważ przechowywanie kawioru nie jest łatwe, coraz większą popularność ma kawior pasteryzowany w słoiczkach, odrzucany jednak przez smakoszy, jako konserwa. Jednak warunki pasteryzacji znacznie się poprawiły i często taki kawior może być o wiele smaczniejszy od świeżego i źle przechowywanego.

Wartości odżywcze

 

Kawior nie należy do chudych produktów, zawiera on 16 % tłuszczu, a spożycie 100 gram tego przysmaku dostarczy nam aż 270 kalorii. Zawiera on od 25 do 30 % białka.

Jak podawać

 

Kawior zawsze serwuje się mocno schłodzony, najlepiej na postumencie z lodu. Kawior w nieotwartej puszce nie traci na jakości przez rok. Jeśli puszka została już otwarta należy pamiętać, że do kawioru nie wolo używać srebra, ponieważ utlenia się i nadaje kawiorowi rybny posmak. Nie powinien się też stykać ze stalą szlachetną. Na rynku dostępne są naturalne sztućce z masy perłowej. Do spożywania ikry nadają się też łyżeczki z rogu lub z drewna.