Mięso mielone dostępne w różnego rodzaju dyskontach może być powodem do wielu wątpliwości oraz dyskusji. Jego skład czasem budzi wątpliwości, a dodatkowo bywa to produkt o podwyższonej zawartości tłuszczu. Mięso, które dopiero co kupiliście, potrafi szybko skwaśnieć i nadawać się jedynie do wyrzucenia. To dość problematyczne, bo w czasach inflacji warto wiedzieć, za co płacimy i oczekiwać towaru zgodnego z etykietą. Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie mięsa na kotlety czy lasagne, które zmielimy w maszynce do mielenia mięsa. Kupując dobre mięso od rzeźnika mamy pewność, co trafia na nasz stół. Mama nauczyła mnie wykorzystania 3 rodzajów mięsa - indyczego, wieprzowego i wołowego do idealnych mielonych - te proporcje zostały z nami po dziś dzień. Macie chrapkę na nowy sprzęt kuchenny? Spróbujcie maszynki z Lidla, która dodatkowo ma świetną funkcję, a jest tańsza od Zelmera.

Maszynka do mielenia mięsa SilverCrest a Zelmer

Kilka końcówek, bardzo prosty design i niezwykle atrakcyjne cena. To nie wszystko, co wyróżnia maszynkę do mielenia mięsa od SilverCrest. Moje 2 ulubione funkcje sprawdzicie poniżej:

Oprócz doskonale zmielonego mięsa na gładko, idealnego do klopsa, zapiekanki czy nadziania kiełbasy, możecie zrobić też zaskakujące desery, które przeniosą was w świat babcinej kuchni. Pamiętacie ciastka z maszynki? Tak, te kruche, na smalcu z dodatkiem masła oraz z aromatem waniliowym? Zrobicie je dzięki specjalnej tarczy z 4 wzorami. W szybki i bardzo prosty sposób dacie radę zrobić kilkadziesiąt ciastek z kilograma mąki.

Kolejną funkcją jest końcówka do przecierania pomidorów na przecier. To niezwykle przydatna rzecz, zwłaszcza dla osób, którym nadgarstki odmawiają już posłuszeństwa. Podobnie jest z moją mamą - uwielbia robić przetwory, jednak przecieranie to zmora, która wymaga użycia siły. Sprzęt jest bardzo wydajny i świetny w obsłudze - mieli około 1 kg mięsa na minutę i ma moc 350 W. Obecnie maszynkę SilverCrest kupicie w Lidlu za 199 zł.

Jak wspomina jeden z zadowolonych Klientów na stronie Lidl.pl:

Dużo, za mało. Maszynka do mięsa działa dobrze. Pierwsze porcje mielonego mięsa miały ładną strukturę. Piękne urządzenie, lekkie, łatwe w obsłudze, łatwe do czyszczenia. Kiedyś sam byłem rzeźnikiem, teraz to hobby w domu.

Jak zrobić doskonały przecier pomidorowy w maszynce do mielenia mięsa?

Domowy przecier pomidorowy to niezwykle znany i lubiany przetwór, który przygotowywany jest niemal w każdym domu. Gospodynie domowe mają na niego swój ulubiony przepis. Warto pokusić się o wykonanie go w maszynce do mielenia mięsa, ze specjalną końcówką to przecierania masy. Moja mama niezwykle chwali sobie ten sposób, gdyż podczas przecierania za pomocą sitka i łyżeczki wydawało jej się, że to trwa wieki. Jeżeli lubicie gładką i niezwykle aksamitną konsystencję przecieru, spróbujcie tego niezawodnego sposobu.

Obecnie otrzymacie pomidory na targach w najlepszej cenie. Będą idealne do wykorzystania na ketchup, dżem czy właśnie przecier. Użyjcie zielonych, malinowych czy też polnych w typie san marzano. Próbowaliście może zrobić przetwory z pomidorków koktajlowych? Jeżeli nie, zapewniam was, że wychodzą bardzo gęste i słodkie. Poniżej znajdziecie prosty sposób na zrobienie przecieru:

Włóżcie pomidorki do naczynia żaroodpornego. Podlejcie oliwą z oliwek, Połóżcie gałązką rozmarynu i bazylii. Posiekajcie czosnek. Pieczcie przez 30 minut w temperaturze około 190 stopni Celsjusza. Po tym czasie przełóżcie do maszynki do mielenia mięsa z końcówką do przecieru. Przetrzyjcie całość i przełóżcie do garnka. Zagotujcie jeszcze przez 30 minut i wlejcie do wyparzonych słoików.