Masło smakowe na grilla zrobicie szybko i bardzo prosty sposób. Możliwości jest mnóstwo, a lista dodatków praktycznie się nie kończy. W takim maśle możecie "zatopić" różne rodzaje serów, szproty, oliwki, zioła, w tym szczypiorek, estragon i kolendrę czy też przyprawy, takie jak np. kminek, zioła prowansalskie czy tymianek. Każdy przepis na masło smakowe sprowadza się jednak do wymieszania masła ubitego mikserem z dowolnie wybranymi składnikami i utwardzeniu takiej maślanej pasty w lodówce.

Serowe masło smakowe - idealny przepis sprzed 100 lat 

Podajemy przepis na masło smakowe, które szczególnie zasmakuje tym, którzy lubią serowe i wyraziste smaki. Pochodzi on z książki Marii Ochorowicz-Monatowej z 1913 roku (Uniwersalna Książka Kucharska). Ma on więc ponad 100 lat, ale bez obaw. Nie przeterminował się, a wręcz przeciwnie, smakuje bardzo "nowocześnie" i jest błyskawiczny w przygotowaniu. Nie wymaga mozolnej pracy, ani długiego ubijania samego masła. Pasuje zwłaszcza do karkówki, żeberek i kiełbasy z grilla, ale zgra się również z grillowanym, gorącym jeszcze chlebem i ziemniakami z rusztu. Jak zrobić masło smakowe z serem? Receptura jest prosta. 

Masło smakowe z serem - przepis

Składniki (proporcje wg uznania):

  • masło 82%
  • kawałek sera cheddar lub innego żółtego o wyrazistym, pikantnym smaku, np. salami, tylżycki lub dziugas
  • musztarda angielska
  • pieprz biały

Sposób przygotowania:

  1. Ser zetrzyjcie na tarce;
  2. Masło rozetrzyjcie mikserem na puszystą masę, połączcie z pozostałymi dodatkami;
  3. Uformujcie je w osełki i zawińcie w papier lub przełóżcie je do pojemnika;
  4. Jeśli planujecie wykorzystać je w późniejszym czasie, możecie je zamrozić.

Sól w tym przepisie nie jest konieczna, słone są zarówno sery, jak i musztarda. Warto jednak podczas mieszania składników wypróbować masło smakowe i w razie potrzeby ją dodać. 

Do czego jeszcze pasuje masło smakowe?

Masło smakowe możecie dodawać nie tylko do potraw z grilla. Poza sezonem grillowym przyda się również w domu, do pieczonego kurczaka, steków, ryb, moskoli i innych placków na słono, do omaszczenia kotletów i przyprawienia domowych burgerów. Nada też wyrazistego smaku i puszystości puree ziemniaczanemu, warzywom na parze, omletom, jajecznicy czy pieczywu: tym bagietkom na gorąco, tostom i kanapkom z opiekacza. Możecie go również dodawać do zup lub podać z nim popcorn.