Dla powodzenia tego przepisu ważna jest również temperatura oleju. W zbyt zimnym kotlety mogą zacząć się rozpadać - tylko bardzo gorący zagwarantuje, że usmażone kotlety pozostaną całe. Rodzina będzie was o nie prosić często, więc warto się przyłożyć i skorzystać z naszego szczegółowego przepisu. 

Kotlety mielone bez panierki - a więc z czym?

Klasyczne polskie mielone trudno wyobrazić sobie bez warstwy zrumienionej bułki tartej na wierzchu. Da się jednak przygotować je bez niej - na inne sposoby. Pierwszym, najbardziej podstawowym, będą kotlety mielone z piekarnika - tak przygotowane mięso pozostanie soczyste i wyraziste w smaku. Zamiast bułki do kotletów smażonych w tradycyjny sposób, jako panierkę możecie zastosować płatki owsiane. Zanim obtoczycie w nich kotlety, namoczcie je w gorącej wodzie - niech napęcznieją, a przed panierowaniem nieco ostygną.

Alternatywą dla bułki tartej będą też wafle - andruty, jakich używa się do torcików, w tym regionalnego Pischingera. Kotlety mielone w waflu będziemy smażyć na głębokim, bardzo rozgrzanym tłuszczu. Najlepiej wykorzystajcie olej rzepakowy - ma on wysoki punkt dymienia. Dla efektu kluczowe są 4 rzeczy: 

  • staranne owinięcie mięsnej masy w wafle
  • odparowanie wody z pieczarek na patelni
  • bardzo dobrze nagrzany tłuszcz i temperatura smażenia (170 st. C)
  • odpowiedni moment wrzucenia kotletów do tłuszczu

W tej ostatniej kwestii bardzo ważne jest, by wafle nie przemokły i nie zaczęły przepuszczać farszu. Inaczej cała praca na nic. 

Kotlety w waflu - przepis

Składniki:

  • 4 suche wafle tortowe
  • 500 g mielonego mięsa wieprzowego lub wieprzowo-wołowego
  • 100 g pieczarek
  • 2 cebule
  • sól, pieprz
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 0,5 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 łyżka suszonego cząbru
  • 3 jajka: 1 do masy na kotlety, 2 do posmarowania wafli
  • olej rzepakowy do smażenia
  • dodatkowo do masy mięsnej zielenina: natka pietruszki

Sposób przygotowania:

  1. Mięso mielone wyróbcie z przyprawami  tak, jak na klasyczne kotlety tego typu: solą, pieprzem, papryką mieloną, majerankiem i cząbrem. Do masy dodajcie też jajko i natkę.
  2. Pokrójcie cebulę w drobną kostkę, pieczarki w grubsze kawałki*. Posiekajcie czosnek.
  3. Podsmażcie na oleju cebulę, dodajcie do niej czosnek i pieczarki. Smażcie chwilę całość na wolnym ogniu, aż woda z pieczarek odparuje, a grzyby się zrumienią. Starajcie się nie mieszać.
  4. Wystudźcie podsmażone grzyby z cebulą i dodajcie je do masy mięsnej. Wyróbcie wszystko razem. 
  5. Na każdy wafel nałóżcie gotową masę i zostawcie wafle na ok. 20-25 minut, by wafle nieco zmiękły. Sprawdzajcie w międzyczasie, czy dają się one już rolować.***
  6. Zwińcie wafle w ciasne rulony, zabezpieczając końce. By pomóc je skleić, możecie je posmarować rozkłóconymi jajkami.
  7. Każdy zwinięty rulon posmarujcie pozostałym jajkiem i pokrójcie na ok. 1,5 cm plastry.****
  8. Smażcie partiami we frytownicy lub w garnku, na głębokim tłuszczu** na złoty kolor. 
  9. Podawajcie jak klasyczne kotlety mielone: z tłuczonymi ziemniakami i surówką, np. mizerią.

Jak smażyć kotlety mielone w waflu? Porcja praktycznych porad

*Nie krójcie drobniej pieczarek. Jeśli im drobniej je pokroicie, będzie wam trudniej odparować nadmiar wody z patelni - powinno jej być jak najmniej. Pieczarki zachowają też swój smak i będą lepiej wyczuwalne w kotletach. 

**Tłuszcz powinien być rozgrzany do temperatury 170 st. C. Początkowa temperatura może być nawet nieco wyższa - zaraz po wrzuceniu kotletów nieco ją obniżcie. Zmierzcie ją za pomocą termometru spożywczego. Jeśli zdecydujecie się na smażenie na patelni, olej powinien mieć podobną temperaturę i przykrywać kotlety do połowy wysokości. 

***Pierwsza próba zwijania, podczas której rulon nie będzie się rozwijał, a całość będzie trzymała formę, będzie idealna. Wtedy zwińcie pozostałe wafle. 

****Jeśli chcielibyście zamrozić kotlety w waflu, zamroźcie rulony w całości. Po ok. 40 minutach rozmrażania będą gotowe do pokrojenia i smażenia.