Nie wyobrażacie sobie dnia bez chociaż jednej filiżanki kawy? W takim razie z pewnością lubicie mieć w swojej kuchni zapas tego aromatycznego produktu. Jeśli zastanawiacie się, jak przechowywać kawę, aby przy każdym otwarciu zachwycała smakiem i aromatem, to przychodzimy wam z pomocą. Sprawdźcie, czy robicie to dobrze.

Czy kawę należy przechowywać w lodówce?

Wiele osób trzyma kawę w lodówce, aby przedłużyć jej świeżość. Niestety, choć ten sposób stał się bardzo popularny, w rzeczywistości nie jest to najlepsza metoda. Specjaliści twierdzą bowiem, że drastyczne zmiany temperatury źle wpływają na kawę, gdyż chłód niszczy olejki eteryczne, odpowiedzialne za niezwykły aromat naparu, a jednocześnie sprawia, że kawa szybko wilgotnieje i się psuje. Zresztą z tego samego powodu, kawy nie powinno się też chować do zamrażarki, a także trzymać jej blisko piekarnika lub kaloryfera. Co więcej, kawa bardzo mocno chłonie zapachy innych produktów z lodówki, a przecież nikt nie ma ochoty pić małej czarnej z nutą zapachową mięsa, ryby czy sera.

Jak najlepiej przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?

Skoro zarówno lodówka i zamrażarka, jak i blat kuchenny odpadają, to gdzie w takim razie najlepiej trzymać kawę? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać, gdyż idealnymi miejscem będzie sucha i ciemna kuchenna szafka. W jakim pojemniku ją tam wstawić? Wiele osób od razu po powrocie z zakupów przesypuje kawę do słoików lub puszek, jednak oba te rodzaje pojemników nie sprzyjają jej walorom smakowym i zapachowym. Przezroczyste szkło przepuszcza światło słoneczne, które pozbawia kawę aromatu, natomiast bezpośredni kontakt z metalem negatywnie wpływa na jej smak. Należy więc zapamiętać, że najlepszym opakowaniem do przechowywania kawy jest nieprzezroczysty pojemnik próżniowy. Zarówno ziarna, jak i kawę mieloną można też trzymać po prostu w fabrycznym opakowaniu, o ile wcześniej szczelnie zabezpieczymy je klipsem. 

Po jakim czasie wietrzeje kawa?

Co prawda kawa ma zwykle 2-letni termin ważności do spożycia, jednak musimy pamiętać, że nawet najlepiej przechowywane ziarna po jakimś czasie po prostu wietrzeją. Zwykle dzieje się to po około miesiącu.