Niechciani goście w postaci moli znów rozgościli się w waszej kuchni? Po pierwsze, nie pozwólcie, aby owady się namnożyły i wyrzućcie wszystkie produkty spożywcze, z którymi mogły mieć styczność. To najlepsza metoda, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Oszczędność w tym przypadku to najgorszy błąd, którym możemy przypłacić gruntowne sprzątanie całego mieszkania, nie tylko kuchennej szafki. Taka przykra sytuacja na pewno będzie nauczką na przyszłość. Po drugie, nie dopuśćcie do powtórki. Dzięki naszemu artykułowi dowiecie się, jak się obronić przed inwazją moli spożywczych.  

Co włożyć do szafki kuchennej, aby pozbyć się moli?

Mole spożywcze mogą zalęgnąć się do produktów już na etapie zbiorów (np. zbóż) czy w momencie przechowywania w magazynach. Są dość częstymi nieproszonymi gośćmi, którzy wlatują przez okna czy drzwi, szukając pożywienia. Mimo że kasza czy ryż znajdują się w zamkniętych opakowaniach, z zawartych w nich jaj namnożą się mole. Dobrym pomysłem jest przesypywanie produktów do szklanych słoików czy pudełek, które szczelnie odetną drogę owadom.

Do szafek kuchennych włóżcie suszony liść laurowy. Zanim to zrobicie, warto jest lekko przypalić go na gazie i okadzić szafki, w których trzymamy sypkie produkty. To pozwoli na rozniesienie się zapachu, który tak nienawidzą mole. Chcąc mieć pewność, że przykra niespodzianka nie zastanie nas przez dłuższy czas, posmarujcie fronty szafek olejkiem goździkowym.

W przypadku, gdy czyścicie szafkę i wyciągacie całą jej zawartość, warto zastosować "kąpiel octową". Przełóżcie miskę z gorącą wodą do szafki i dolejcie kilka kropel octu. Zamknijcie szafkę i pozwólcie, aby opary zdezynfekowały ścianki. To zabezpieczy powierzchnię na dłużej. 

Czy mole spożywcze są szkodliwe dla zdrowia?

Badania nie wykazały, aby mole spożywcze zagrażały naszemu zdrowiu. Przypadkowe zjedzenie owsianki z domieszką tych owadów nie zrobi nam krzywdy. Należy jednak niezwłocznie pozbyć się wszelkich zarażonych produktów - przeciwnym razie możemy narazić się na nieprzyjemne konsekwencje w postaci namnażającej się kolonii tych owadów.

Po opróżnieniu pojemników koniecznie przełóżcie je do zmywarki lub wyczyśćcie ściereczką, nasączoną octem spirytusowym lub octem jabłkowym. To pozwoli na dokładniejsze zabezpieczenie produktów i zniwelowanie pozostałości w postaci jaj czy skrzydeł moli spożywczych.