Bigos, jakiego oczekujemy na talerzu, powinien łączyć w sobie kwaśny smak kapusty, wędzoną nutę mięsa i delikatną słodycz suszonych śliwek. To właśnie balans (czyli idealne proporcje) wszystkich tych smaków sprawia, że świąteczne, syte danie nabiera wyjątkowego charakteru. Czasem zdarza się jednak, że pomimo wszelkich starań i doboru najlepszej jakości składników, bigos wychodzi niesmaczny i mdły. Jak temu zaradzić? Wystarczy przestrzegać 1 ważnej zasady. Upewnijcie się, że w tym roku wasz domowy bigos będzie królem wśród potraw świątecznych. 

Bigos nie wyszedł - możliwe przyczyny

Często powielanym błędem, w czasie gotowania tego dania, jest dodawanie soli w nieodpowiednim momencie. Wielu z nas dosypuje ją w przypadkowej chwili, co wpływa na smak całej potrawy. Kiedy więc należy dodać sól do bigosu? Zdecydowanie najlepiej zrobić to na sam koniec gotowania, kiedy już wszystkie składniki odpowiednio zmiękną, a ich smaki i zapachy dokładnie się ze sobą połączą. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie określić ostateczny smak potrawy i ocenić, czy wymaga ona doprawienia. 

Gdy dodajemy sól zbyt wcześnie, kiedy składniki nie oddały jeszcze wszystkich swoich smaków, możemy łatwo przesolić bigos. Nie przekreśla to jednak całego dania, więc nawet gdy zdarzy się wam taka wpadka, nie wyrzucajcie całej potrawy. Przesolony bigos można na szczęście łatwo uratować, dodając do niego surowe ziemniaki. Wystarczy, że wrzucimy je do wrzącej potrawy, a po ugotowaniu wyciągną one z bigosu nadmiar soli. Należy jednak pamiętać, aby wyłowić je z garnka przed podaniem, ponieważ nie będą smaczne.

Metody na uratowanie zbyt kwaśnego, mdłego oraz gorzkiego bigosu

Oprócz zbyt wczesnego dodawania soli, przy gotowaniu bigosu popełniamy też masę innych błędów, przez które smak gotowej potrawy pozostawia wiele do życzenia. Warto więc wiedzieć, jak uratować zbyt mdły, kwaśny i gorzki bigos, aby poradzić sobie z każdą kulinarną wpadką.

  • Czym zakwasić bigos?

Kiedy bigos wychodzi mdły i bez smaku, najlepiej dolać do niego sok z kiszonej kapusty. Jeśli jednak zużyliśmy już cały zapas kiszonek do bigosu i nie mamy pod ręką kolejnej porcji, możemy doprawić go również łyżką koncentratu pomidorowego lub odrobiną czerwonego, wytrawnego wina. Oba te składniki zakwaszą potrawę, a dodatkowo nadadzą jej bardziej wyrazistego koloru.

  • Jak uratować za kwaśny bigos?

Aby zbalansować kwaśny smak, wystarczy dodać do garnka garść suszonych śliwek lub odrobinę miodu. Jeśli jednak nie chcecie go już mocniej dosładzać, możecie doprawić danie szczyptą sody oczyszczonej

  • Co zrobić, gdy bigos się przypalił?

Przypalony bigos nie tylko zaczyna brzydko pachnieć, ale staje się też nieprzyjemnie gorzki. Da się to jednak naprawić, stosując prosty trik. Do garnka z potrawą należy wrzucić 1-2 korki od wina i gotować wszystko przez 2 minuty. Po tym czasie korki wyciągną z bigosu całą gorycz, więc wystarczy je tylko wyłowić z dania i wyrzucić.