Nikt nie lubi czekać na pajdę świeżo wypieczonego chleba. Wielu łasuchów nie zważa na dobre rady, by poczekać, aż pieczywo wystygnie. Dziwnym trafem brzuch przy takim łakomstwie nigdy nie boli - wbrew ostrzeżeniom starszych, bardziej doświadczonych domowników. Cała przyjemność polega na tym, by gorącą kromkę wciągnąć z dodatkiem masła lub smalczyku i ogórka od razu, chwilę po wypieczeniu. Ci, którzy wypiekają w domu własny chleb, wcale nie dziwią się, gdy 1. bochenek znika w krótszym czasie, niż trwało jego przygotowanie. Dlatego upieczcie od razu 2 bochenki - wg naszego przepisu. 

Jak zrobić szybki chleb? 

Z przygotowaniem tego szybkiego chleba poradzą sobie również Ci, którzy na co dzień od piekarnika zdecydowanie bardziej wolą patelnię. Wystarczy potraktować ciasto i jego wyrabianie jak lepienie plasteliny. Taką konsystencję powinno mieć gotowe, surowe ciasto do wyrośnięcia. To proste ciasto drożdżowe z zaczynem na ciepłym mleku. Dodatek mleka sprawi, że szybki chleb będzie miał delikatniejszy, łagodniejszy smak. Zneutralizuje ono charakterystyczny drożdżowy posmak. 

Oprócz tego, że smaczny, bochenek będzie też ładny. Szybki chleb dla leniwych, ale kreatywnych piekarzy wyróżnia się dekoracyjnymi frędzelkami, typowymi dla angielskiej pieczeni wołowej Wellington w cieście drożdżowym. Gotowy wypiek z wierzchu niektórym przypominać może również kulebiak - duży pieróg drożdżowy.  Wystarczy wykroić paseczki z 1. brzegu i zawinąć je wokół wierzchu, jak chcecie - w poziomie, zaplatając lub po prostu krzyżując ze sobą paski. Efekt i wrażenie osiągniecie bez wysiłku.

Szybki chleb dla leniwych, ale zdolnych piekarzy - przepis

Składniki:

  • 600-700 g (ok. 5 szklanek) mąki chlebowej pszennej, typu 750
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 2 łyżki cukru
  • 400 ml ciepłego mleka
  • 4 łyżki oleju
  • 1 łyżka (10 g) drożdży w proszku
  • 1 jajko 

Sposób przygotowania:

  1. Wymieszajcie mąkę z solą i 1 łyżką cukru.
  2. Resztę cukru wymieszajcie z suszonymi drożdżami w ciepłym mleku. 
  3. Dodajcie do mąki olej i zaczyn drożdżowy, zacznijcie wyrabiać ciasto, najlepiej ręcznie. Wyczujecie wtedy z łatwością potrzebną konsystencję ciasta. 
  4. Gotowe ciasto powinno mieć konsystencję plasteliny i łatwo odchodzić od ręki. Podzielcie je na 2 równe części. 
  5. Podsypcie blat lub stolnicę mąką i rozwałkujcie 1 część w owal. 
  6. Zwińcie owal w ciasny rulon, zostawiając ok. 15 cm wolnego brzegu. 
  7. Pokrójcie wolny brzeg we frędzle - w paseczki. Owińcie nimi brzeg ciasta (możecie również je skrzyżować) i przełóżcie na blachę do pieczenia. To samo zróbcie z 2. kawałkiem ciasta. 
  8. Przykryjcie oba bochenki ściereczką i odłóżcie na 15 minut do podrośnięcia. 
  9. Po kwadransie rozkłóćcie jajko i posmarujcie nim wierzch obu bochenków. 
  10. Pieczcie 25 minut w temp. 200 st. C. Gotowy chleb z wierzchu będzie wyglądał nieco jak kulebiak i miał rumiany wierzch.