Niektórzy, mówiąc o napoleonce i kremówce mają na myśli to samo i używają tych nazw zamiennie. Dla innych różnica jest kluczowa i bardzo istotna. A co na ten temat mówią eksperci - cukiernicy, którzy najlepiej znają się na niuansach? Skąd bierze się całe zamieszanie? 

Napoleonka - pyszny deser z importu

Niektórym napoleonka kojarzy się nieodłącznie z Napoleonem Bonaparte. Ciastko z 3 warstw ciasta millefeuille (pol. tłum. „z tysiąca płatków”), przełożone kremem lub dżemem przybyło jednak do nas z Neapolu, szlakiem przez Francję. Francuzom w XVII w. zasmakowało na tyle, że jest ono obecnie kojarzone głównie z nimi. Polska wersja napoleonki jest uproszczona. Między 2 warstwami ciasta znajduje się bita śmietana lub krem budyniowy, już bez owoców. 

Napoleonka a kremówka - na czym polega różnica? 

Według cukierników napoleonka technicznie jest tym samym, co kremówka. W północnej Polsce nazwy te stosuje się zamiennie, we Wrocławiu od kremówki różni ją nadzienie, ale na południu, szczególnie w Małopolsce, są to 2 różne ciastka. Kremówka wyewoluowała z napoleonki - rozpromował ją Jan Paweł II. Kremówka papieska w Małopolsce jest niższa od napoleonki i ma zdecydowanie bardziej zwarty, gęstszy krem. Nadzienie napoleonki w Małopolsce jest zdecydowanie lżejsze i bardziej „puszyste”, napowietrzone. 

Oba ciastka łączą 2 rzeczy: mało kto potrafi im się oprzeć i nikomu nie chce się ich robić w warunkach domowych. Nadzienie jest tu najprostsze. Dużo trudniej przygotować ręcznie idealne, cieniutkie jak pergamin i wielowarstwowe ciasto francuskie od zera. Na szczęście jest alternatywa: szybka napoleonka na krakersach. Jest to uproszczona wersja ciastka ze skomplikowanymi warstwami ciasta. Zastąpicie je chrupiącymi krakersami. Herbatniki również się nadadzą. Przygotowanie deseru zajmie wam praktycznie tyle czasu, co zmiksowanie kremu na nadzienie.

Szybka napoleonka na krakersach - przepis

Składniki (na formę o wymiarach 28 x 24 cm):

  • 1 litr mleka
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru
  • 2 opakowania cukru waniliowego
  • 250 g prostokątnych lub kwadratowych krakersów
  • 3/4 szklanki cukru (najlepiej drobnoziarnistego)
  • 4 żółtka 
  • 200 g masła
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • cukier puder do oprószenia gotowego ciasta

Sposób przygotowania: 

  1. Podzielcie mleko na 2 części po 500 ml. Do 1. części wsypcie mąkę, sypki budyń i dodajcie żółtka. Wymieszajcie na gładką masę bez grudek.
  2. Drugą część mleka zagotujcie z masłem, zwykłym cukrem i cukrem waniliowym. Gdy mleko zacznie wrzeć, wlewajcie powoli i stopniowo mleko z rozpuszczonym wcześniej budyniem. Jednocześnie energicznie mieszajcie, zmniejszcie gaz i gotujcie, aż masa zacznie puszczać bąbelki i zgęstnieje. 
  3. Wyłóżcie blaszkę papierem do pieczenia. Wyłóżcie spód krakersami, nie zostawiając między nimi przerw. Wyłóżcie na spód jeszcze ciepły krem i przełóżcie 2. warstwą krakersów (będzie to wierzch ciasta). Ciasto włóżcie na 1-3 godziny do lodówki.
  4. Przed podaniem posypcie wierzch cukrem pudrem. 

Źródło przepisu: obzarciuch.pl 

Źródło informacji: cukierniasowa.pl