Mieszkańcy Pomorza i zachodnich granic Polski znają ją doskonale i nie wyobrażają sobie bez niej sycących kanapek czy imprezowych zakąsek. Na chlebie oczywiście można rozsmarować również tatar, ale to nie to samo. Metka cebulowa smakuje inaczej. Różnicę poczujecie wraz z pierwszym kęsem.

Co to jest metka cebulowa?

Metka cebulowa jest śniadaniowym i imprezowym, mięsnym przysmakiem znanym głównie na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Pomorzu. Spotkacie ją też w Niemczech pod nazwą mettwurst. Jest to przepyszna, surowa kiełbasa z mięsa wieprzowego z dodatkiem cebuli i sporej ilości przypraw, w tym pieprzu. Jest ona pikantna i wyrazista w smaku, ma wspaniały zapach i doskonale nadaje się do rozsmarowania na pieczywie.

Z reguły jest ona sprzedawana w rulonikach spiętych metalowymi klipsami. W wersji domowej możecie zrobić ją jako smarowidło - nadziewanie osłonek i posiadanie innych akcesoriów do wędlin nie jest konieczne. Metka jest uważana za kiełbasę, ale wyróżnia się tym, że bardzo łatwo się rozsmarowuje. Mięso nie jest zmielone na gładko, w środku są niewielkie kawałeczki. Bazę każdej metki stanowi surowy, mielony boczek. Im tłustszy, tym lepszy smak gotowego wyrobu. Mięso do wyrobu metki powinno być jak najświeższe. 

Metka cebulowa - przepis

Składniki:

  • 350 g surowego boczku  
  • 150 g podgardla
  • 1 duża cebula
  • 1 łyżeczka majeranku 
  • 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
  • 1/2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego
  • 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
  • 1/2 łyżeczki soli

Dodatkowo, opcjonalnie (jeśli zajmujecie się wyrobem domowych wędlin): osłonka poliamidowa, lejek lub nadziewarka, zaciskarka i metalowe klipsy. Wszystkie te akcesoria możecie też pominąć i przechowywać gotową metkę jak każde inne smarowidło w lodówce, zamkniętym szczelnie opakowaniu. Kiełbasę należy zjeść w ciągu 2, maksymalnie 3 dni.

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie i pokrójcie w paski mięso. Zmielcie je na bardzo drobnych oczkach wraz z pokrojoną cebulą. Dodajcie przyprawy i wyróbcie masę przez ok. 10 minut. 
  2. Dzięki masowaniu mięso będzie miało jeszcze gładszą i puszystą konsystencję - na takiej nam zależy. 
  3. Gotową metkę przełóżcie do szklanego, zamykanego naczynia i odstawcie na 1 dobę do lodówki, aby smaki się przegryzły. 
  4. Po upływie tego czasu metka jest gotowa do jedzenia. Jeśli macie akcesoria do wyrobu wędlin, możecie przełożyć metkę do osłonek za pomocą lejka lub nadziewarki i zacisnąć końcówki kiełbasy metalowymi klipsami. Nie jest to jednak konieczne. Równie dobrze smakuje prosto z pojemnika.