Lubimy kuchnię włoską, bo jest oparta na prostocie. Do przygotowania pysznego obiadu wystarczy makaron i kilka dodatków. Nie musi być ich dużo, ważne jedynie, by były jak najlepszej jakości. Sprawdźcie, jaki makaron sprawdzi się do jakich dań!

Makaron spaghetti, rurki, łazanki

Penne, tagiatelle, a może makaron kolanka, kokardki lub muszelki? Niezależnie jaki rodzaj makaronu wybierzemy, powinniśmy go dobrze ugotować, żeby miał odpowiednią konsystencję. Najlepiej gotować go al dente, czyli na ząb. Co to oznacza? Makaron powinien być lekko twardawy, nie możemy go rozgotować. Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie - pamiętajcie, że podczas gotowania podwoi swoją objętość, więc wody musimy nalać ze sporym zapasem. Makaron gotujemy od 4 do 8 minut, zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.

Bardzo ważne przy przygotowywaniu dań z makaronem jest wybranie odpowiedniego produktu. Makaron możemy przygotować samodzielnie w domu, ale biorąc pod uwagę różnorodność makaronów w sklepach, częściej wybieramy po prostu kupienie suszonego produktu. 

Jaki makaron wybrać? Jeśli zamierzamy przygotować zawiesisty, gęsty sos, na przykład z dodatkiem mięsa, postawmy na makaron spaghetti lub tagliatelle. Spaghetti napoli, spaghetti z kurczakiemspaghetti z tuńczykiem czy spaghetti z mięsem mielonym to dobre pomysły. Płaskie tagliatelle sprawdzi się także do sosów o kremowej konsystencji, na przykład grzybowych. Tagliatelle z kurczakiem czy tagliatelle ze szpinakiem to dwie z wielu opcji. 

Z kolei makarony typu rurki, czyli popularne penne i świderki doskonale pasują do sosów zarówno gęstych, jak i rzadszych, na bazie oliwy, na przykład pesto z bazylii (ale penne z kurczakiem i sosem śmietanowym to też super pomysł). Dzięki rowkom i zagłębieniom na powierzchni makaronu, sosy lepiej  i bardziej równomiernie je pokrywają.

Makaron inaczej - kolorowy i z dodatkami

Makaron ze szpinakiem i kurczakiemmakaron z tuńczykiem czy makaron z kurczakiem nabiorą zupełnie nowego wyglądu i smaku, dzięki kolorowym makaronom. Makarony często są barwione naturalnymi barwnikami, takimi jak szpinak czy buraki. Nie tylko wyglądają, ale i smakują. Makaron ze szpinakiem i pomidorami może zastąpić te produkty w daniu, jeśli akurat ich nie mamy, lub zintensyfikować ich smak, podobnie jak makaron z papryką i pomidorami. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie makaronu cytrynowego - zwłaszcza w daniach z łososiem będzie przepyszny!

Makaron może być zdrowy! 

Makaron często niesłusznie uważany jest za zapychający, a przez zawartość glutenu niekoniecznie zdrowy. Pamiętajmy, że jeśli ugotujemy go al dente nie będziemy czuć się po nim ciężko. Z kolei dla osób, które unikają glutenu, polecamy makarony bezglutenowe. Dużo zdrowszy od białego makaronu będzie też makaron pełnoziarnisty, charakteryzujący się ciemniejszym kolorem i nieco większą twardością (możecie gotować go nieco dłużej niż zwykły). Dobrą opcją, zwłaszcza dla dzieci, są też makarony w kształcie na przykład zwierzątek. Szukajcie takiego z dodatkowym błonnikiem, na przykład owsianym - będzie jeszcze lepszy!

Ugotowany makaron możemy też wykorzystać do jedzenia na zimno. Wspaniale sprawdzi się w sałatkach lub jako dodatek do zup, na przykład pomidorowej. Możemy też przygotować inne pyszne danie - zapiekanka z makaronem to opcja dobra również do wykorzystania produktów, które zalegają w lodówce: warzyw, mięsa czy serów.

Makaron po azjatycku

Lubicie eksperymenty? Koniecznie spróbujcie makaronów azjatyckich. Na dobry początek możemy zacząć od makaronu ryżowego. Ma biały kolor i gotuje się wyjątkowo szybko. Świetnie pasuje do dań z woka czy kurczaka w sosie słodko-kwaśnym. Makaron chiński, makaron ramen czy gruby makaron udon to również ciekawe pole do eksperymentowania w kuchni.