Karp to ryba, która wywołuje skrajne emocje. Jedni go kochają, inni nie chcą nawet wziąć do ust. Prawda jest taka, że dla wielu osób to tradycyjna ryba na świątecznym stole, której w Święta zabraknąć nie może. Aby karp smakował doskonale, warto zaopatrzyć się w dobry produkt ze sprawdzonego źródła, a także w odpowiedni przepis. Wigilia bez karpia to nie to samo.

Karp - przepisy nie tylko na święta

Karpia można przygotować go na wiele sposobów, co sprawia, że jest to ryba uniwersalna i zadowoli różne gusta. Karp smażony, karp w galarecie, karp po żydowsku to najpopularniejsze sposoby na tę rybę. My jednak pokazujemy Wam, jak klasyczne pomysły na tę rybę zmienić w pyszne i zaskakujące przepisy wigilijne, które przypadną do gustu Waszym gościom. Świąteczny karp to jednak nie tylko ryba w galarecie czy smażone dzwonka. Bardziej przystępną jego wersją jest na przykład zupa rybna. Co ciekawe, ryba ta może nam także posłużyć do przygotowania wywaru do barszczu czerwonego. W jaki sposób? Zobacz przepis na zupę z głowy karpia, by się przekonać!

Zobacz też przepis na alternatywę dla karpia: łosoś w galarecie 

Karp - właściwości

Karp należy do ryb tłustych, ale zawiera głównie kwasy nienasycone, które nie wyrządzają aż tak dużych szkód w naszym organizmie. Jadalny od czasu do czasu karp i przepisy, które nie są wypełnione dodatkowym tłuszczem to odpowiednie urozmaicenie jadłospisu. Zwłaszcza gdy jest przygotowywany w piekarniku lub na parze. Karp dostarczy nam wartościowego białka, a także pierwiastków mineralnych: wapnia, fosforu, potasu, sodu i żelaza. Porcja karpia to także dawka witamin z grupy B - a w szczególności witaminy B1, B6, B12). 

Zobacz także:   Dania wigilijne - najsmaczniejsze potrawy na Święta

Karp bez ości i przykrego zapachu? Patent w kuchni!

Wiele osób rezygnuje z konsumpcji karpia przez spore, trudne do usunięcia ości. Jeśli postawimy na odpowiednie metody i przepisy - karp będzie pyszny! Możemy rozwiązać ten problem jeszcze przed przygotowywaniem ryby. Aby karp nie miał ości lub miał ich znacznie mniej, można wcześniej zamarynować ryby w octowej zalewie z dodatkiem cukru, soli, liści laurowych, gorczycy, ziarnistego pieprzu i ziela anielskiego. Odstawiony na kilka dni karp, będzie miał dużo mniej uciążliwe lub właściwie rozpuszczone ości. Drugim minusem na niekorzyść tej ryby jest fakt, że karp kiepsko smakuje przez charakterystyczny zapach. Bagienna woń jest jednak łatwa do usunięcia. Wystarczy, że karp zostanie na noc namoczony w mleku lub obłożony plastrami cebuli. Na następny dzień karp straci niechciany zapach. 

Jeśli po raz pierwszy przyrządzacie karpia, przeczytajcie przewodnik: filetowanie karpia krok po kroku i jak usmażyć karpia na patelni.

Sprawdź też nasze przepisy na śledzie i przepis na bigos! A może kapusta z grzybami? Sprawdź przepis!

Sprawdź również: Grzane wino - nasz sposób na jesień i zimę

Zobacz jeszcze więcej świątecznych przepisów!