Ciasto dyniowe jest pyszne! Dynia świetnie nadaje się do ciast, nie tylko dlatego, że nadaje im pozytywnego, słonecznego koloru. Ciasto z dyni często urozmaicamy o korzenne przyprawy cynamon, imbir, gałkę muszkatołową. Nie tylko podkręcają one smak tego warzywa, ale i mają właściwości rozgrzewające, co przyda się szczególnie jesienią, czyli wtedy kiedy sezon na dynie jest w pełni. No i pachnące cynamonem ciasto dyniowe idealnie pasuje do kubka ciepłej herbaty!

Ciasto dyniowe – właściwości dyni

Przepis na ciasto z dyni może być bardzo zróżnicowany. Takie ciasto może posłużyć nawet za bazę do tortu! Dyniowe ciasto jest wilgotne i aromatyczne, warto je zrobić, zasmakuje każdemu!

Dynia, która jest podstawowym składnikiem naszego ciasta ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Dynia zawiera sporo beta-karotenu, który działa przeciwutleniająco. Do tego, dynia obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi. Warto jednak pamiętać, że dynia ma wysoki indeks glikemiczny i nie jest polecana osobom borykającym się z cukrzycą.

Pyszne ciasto z dyni – dobre na diecie!

Dynia jest niskokaloryczna (w 100 g zawiera niecałe 30 kcal), nie musimy się więc obawiać, że jej dodatek wpłynie na naszą linię, kiedy sięgniemy po kolejny kawałek. Wręcz przeciwnie! Dynia zamieniona na mus często wykorzystywana jest w kuchni jako zamiennik jajek, mamy więc tu kolejną zaletę takiego ciasta. Podobnie jak inne ciasta z warzywami, dodanie do wypieku puree z dyni czy starcie jej na tarce, sprawia, że wypieki pozostają dłużej wilgotne i świeże. 

Tradycyjne ciasto z dyni - którą odmianę wybrać?

Jaka odmiana dyni najlepiej nadaje się do ciast? W artykule dynia – popularne odmiany prezentujemy najpopularniejsze gatunki tego warzywa i podpowiadamy, jak najlepiej je wykorzystać. Zależnie od tego, czy ciasto z dyni chcemy wzbogacić o puree czy dynię zetrzeć na tarce, warto wybrać odpowiedni jej rodzaj. Wiadomo – jedne zawierają więcej wody, inne są bardziej suche, jedne można wykorzystać ze skórką, a inne podczas pieczenia zmieniają całkowicie swoja strukturę. Wiedząc, która dynia, do czego bardziej się nada, możemy odpowiednio wykorzystać to warzywo w przygotowaniu naszych dań, nie tylko tych słodkich.

Jeśli macie ogródek, warto posadzić w nim właśnie dynie! Są stosunkowo łatwe w uprawie, a nie ma nic lepszego niż warzywo wyhodowane samodzielnie. Dynia olbrzymia, piżmowa lub makaronowa będą idealne do wielu różnych dań, nie tylko ciasta z dyni. Warto też posiać dynię ozdobną – potrafi zastąpić niejedną dekorację wnętrza!

Ciasto z dyni - przechowywanie warzywa

Ciasto z dyni nie powstanie, jeśli wcześniej nie zadbamy odpowiednio o to pomarańczowe warzywo. Dynie wybrane do przechowywania powinny mieć nieuszkodzoną skórkę i ogonek – jeśli jest on urwany i odkrywa choć trochę miąższu, dynia może spleśnieć. Przy wyborze powinniśmy się kierować zasadą – im piękniejsza tym lepsza. Dynie powinno się przechowywać w suchym, chłodnym, ale nie zimnym, zaciemnionym miejscu. Jeśli spełnimy te warunki, nasza dynia może przetrwać nawet całą zimę. W przypadku, kiedy nasze ciasto z dyni jest już zrobione, a warzywo jest tylko w połowie zużyte, wtedy należy podzielić je na mniejsze kawałki i przechowywać w lodówce maksymalnie 4-5 dni.

Co ważne, nie musimy wyrzucać pestek z dyni! Wręcz przeciwnie, w końcu to świetna przekąska. Pestki warto uprażyć w piekarniku, a następnie przegryzać między posiłkami. Uprażone i obrane z łupinek pestki nadadzą się również do ozdobienia ciasta.

Jak zrobić ciasto z dyni?

Przed zrobieniem ciasta z dyni powinniśmy przygotować gładkie puree. Dynię kroimy więc na mniejsze kawałki i pieczemy w piekarniku do miękkości. Następnie zdejmujemy z niej skórkę i blendujemy miąższ na jednolitą masę. Takie puree wykorzystamy zarówno do przygotowania biszkoptu, jak i słodkiego kremu. Jeśli nie mamy ochoty na zajmowanie się świeżą dynią, możemy też użyć dyni marynowanej.

Kiedy wiemy, już jak obchodzić się z dynią, wybierzmy odpowiedni przepis! W naszej galerii wybraliśmy aż 15 różnorodnych receptur, aby każdy miał wybór. Mamy tu zarówno proste ciasto z dyni z dodatkiem pachnących przypraw czy babkę dyniową, zaskakującą dyniową wariację na temat ciasta 3 bit, sernik dyniowy, czy zaskakujący tort bezowy z kremem dyniowym. Warto w sezonie wypróbować niejeden przepis, bo takie ciacho, niezależnie, które wybierzecie to kwintesencja jesieni!

A jeśli poza ciastem szukasz innych dyniowych dań, zobacz nasze galerie:

zupa z dyni na 14 sposobów

32 potrawy z dyni

14 przepisów na przetwory z dyni

Sprawdź też przepis na kompot z dyni