Babka gotowana, jak sama nazwa wskazuje, jest przygotowywana w inny sposób niż tradycyjne pieczone ciasta Do jej zrobienia potrzebna jest specjalna forma, którą, po wlaniu do niej ciasta, umieszcza się garnku z wodą, przykrywa pokrywką i gotuje na wolnym ogniu. Brzmi dziwnie? Może i tak, ale to ciasto warte jest wypróbowania. Fakt, że babka gotowana zanurzona jest w wodzie przez cały czas, sprawia, że ciasto jest bardzo delikatne i ma zupełnie inną strukturę niż klasyczna babka wielkanocna z piekarnika. Dla wielu osób taka babka to smak dzieciństwa, jeśli i Wy do nich należycie, koniecznie zaopatrzcie się w taką formę.

Babka gotowana na Wielkanoc

Babka gotowana to wielkanocny przysmak wielkanocny, który znany jest przede wszystkim na ziemi łowickiej. Charakteryzuje się ona wilgotnym i sprężystym środkiem, i nieco różni się smakiem od tradycyjnej babki wielkanocnej. Podstawowym składnikiem babki gotowanej są świeże i dobrej jakości jajka wiejskie, dzięki którym nasz deser będzie puszysty w środku i uzyska pożądany kolor. Poniżej przepis na babkę gotowaną. 

Składniki:
●    Jajka 6 szt. 
●    Masło 250 g
●    Cukier biały 160 g 
●    Mąka ziemniaczana 240 g
●    Mąka pszenna 80 g
●    Sól 2 g 
●    Proszek do pieczenia 10 g 
●    Ekstrakt wanilinowy 10 ml 

Babka gotowana - przepis: 

1.    Przepis na babkę gotowaną zaczynamy od przesiania mąki pszennej, ziemniaczanej i  proszku do pieczenia. Następnie w głębokiej misce ucieramy masło z cukrem, dodajemy powoli jajka, cały czas mieszając wszystkie składniki. Dalej dodajemy ekstrakt wanilinowy i ponownie miksujemy. Na końcu dodajemy suche składniki - mąki i proszek do pieczenia oraz delikatnie mieszamy (bez użycia miksera).  
2.    Kolejnym krokiem w przygotowaniu przepisu na babkę gotowaną jest wsmarowanie formy na babkę masłem i opruszczenie jej mąką. Następnie przelewamy naszą masę do formy i szczelnie zamykamy. Dalej wstawiamy naszą babkę do garnka wypełnionego wodą i przykrywamy pokrywką. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 70 minut. Po upływie tego czasu zdejmujemy z pokrywę z formy na babkę i pozostawiamy nasz niestandardowy deser w wodzie przez kolejne 10 minut. 
3.    Na samym końcu naszą babkę gotowaną wyjmujemy na blat i pozostawiamy do całkowitego ostudzenia. 

Babka gotowana - wskazówki do przepisu

●    Przy przygotowaniu babki gotowanej musimy pamiętać, aby uzupełniać wodę w garnku, która podczas gotowania wyparowuje. Jeśli o tym zapomnimy, ciasto będzie nierównomiernie ugotowane i surowe. Woda na początku gotowania powinna sięgać 3/4 wysokości formy i musimy w trakcie dolewać jej tyle, by sięgała tego właśnie poziomu. Ważne jest odpowiednie przygotowanie formy do babki gotowanej. Po pierwsze, potrzebny nam jest odpowiednio większy garnek, do którego wstawimy naszą formę. Pamiętajmy – jak już wspomnieliśmy wcześniej, woda w garnku sięgać powinna 3/4 wysokości formy, garnek więc musi być większy.
●    Ważną kwestią przy przepisie na babkę gotowaną jest stabilizacja naszego naczynia. Dla pewności, po przykryciu formy pokrywką, można obciążyć ją z góry czymś ciężkim, by forma z ciastem nie przechyliła się i nie wypływała w czasie gotowania. Stabilna forma w garnku gwarantuje nam, że nasza babka gotowana uda się perfekcyjnie, nawet jeśli robimy ją pierwszy raz.
●    Kolejna rzecz, którą należy mieć w pamięci, to wysmarowanie formy na babkę gotowaną masłem i  ewentualnie wysypanie jej bułką tartą lub kaszą manną. Dzięki temu unikniemy prawdopodobieństwa, że babka gotowana przyklei się do foremki i będziemy mieli trudność z jej wyjęciem.
●    Po ugotowaniu babki gotowanej, należy pozostawić ją w wodzie na 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy z garnka i studzimy na ściereczce. Dopiero po 10 minutach formę otwieramy i gotową babkę gotowaną przekładamy na talerz czy paterę. Na koniec babkę gotowaną można udekorować lukrem, polewą czekoladową i kolorowymi posypkami.

Forma na babkę gotowaną 

Babka gotowana, jak sama nazwa wskazuje, jest przygotowywana w inny sposób niż tradycyjne pieczone ciasta. Do jej zrobienia potrzebna jest specjalna forma, którą, po wlaniu do niej ciasta, umieszcza się garnku z wodą, przykrywa pokrywką i gotuje na wolnym ogniu. Taka forma na babkę gotowaną charakteryzuje się podłużnym i prostokątnym kształtem, a także wyposażona jest w pokrywkę. Brzmi dziwnie? Może i tak, ale to ciasto warte jest wypróbowania. Fakt, że babka gotowana zanurzona jest w wodzie przez cały czas, sprawia, że ciasto jest bardzo delikatne i ma zupełnie inną strukturę niż klasyczna babka wielkanocna z piekarnika. Dla wielu osób taka babka to smak dzieciństwa, jeśli i Wy do nich należycie, koniecznie zaopatrzcie się w taką formę.

Babka gotowana - tradycyjna potrawa wielkanocna 

Babka gotowana uchodzi za tradycyjną potrawę wielkanocną, chociaż niegdyś przygotowywano ją również na Boże Narodzenie, a także przy okazji innych ważnych świąt i uroczystości. Babka ta pochodzi z ziemi łowickiej i tam właśnie jest ona najczęściej przygotowana. W 2016 r. została wpisana na listę Ministerstwa Rolnictwa produktów tradycyjnych województwa łódzkiego. 

Jeśli więc tak niecodzienny deser – jakim jest babka gotowana – zaintrygował Was, kupicie specjalną formę, wybierzcie jeden z trzynastu naszych przepisów i poznajcie ten smak!

Jeśli interesują Was przepisy na bardziej klasyczne wielkanocne wypieki, zobacz galerie: Babka ucierana - 11 przepisów i babka piaskowa w 11 odsłonach i babka wielkanocna - najlepsze przepisy.

Wielkanoc to jednak nie tylko babka. Zobaczcie pozostałe nasze galerie z przepisami na wielkanocne wypieki:

ciasta wielkanocne siostry Anastazji

ciasta na wielkanoc 

wielkanoc: ciasta na święta

16 przepisów na sernik wielkanocny

mazurek wielkanocny - 17 propozycji

sernik z bakaliami - 18 przepisów