Z pomocą cukru wyrównuję zbyt kwaśny lub łagodzę zbyt ostry smak. Dodaję go też do zalewy w marynowanych ogórkach - dzięki temu przetwory są nie tylko smaczniejsze, ale również trwalsze. Nic tak jak cukier nie doprawia też zupy i sosów pomidorowych. Wsypuję go również do wazonu - przedłuża życie ciętych kwiatów w wazonie. Cukier doskonale radzi sobie w lodówce z problemem wilgoci - w różnych miejscach, w tym w chłodziarce.

Dlaczego w lodówce jest wilgoć?

Zbyt duża ilość wilgoci w lodówce powoduje szybsze psucie się produktów w środku. Powoduje też, że lodówka musi pracować 2 razy intensywniej, by pozbyć się wody. Jeśli na ściankach waszej lodówki zbiera się coraz więcej kropel lub wręcz szron, dowiedzcie się, co jest przyczyną i szybko rozwiążcie problem. Pomóżcie urządzeniu w sprawnej pracy.

Nadmiar wilgoci w lodówce i lód czy szron w lodówce powstaje na skutek:

  • rozszczelnienia uszczelki w drzwiczkach
  • rozregulowanych zawiasów
  • kiepskich nawyków (trzymania lodówki otwartej zbyt długo, zbyt ciasnego układania produktów, wkładania zbyt ciepłych rzeczy do lodówki)
  • zapchanej rurki odpływu
  • usterek systemu chłodzącego, w tym termostatu

Powodem może być również sama wilgotna żywność - napoczęte i nadkrojone owoce, warzywa (w tym te o dużej zawartości wody - sałata czy ogórki) bez opakowania oraz nieszczelnie przykryte sosy i zupy. Więcej wilgoci w lodówce zbiera się też w letnich miesiącach, gdy między wnętrzem lodówki a pomieszczeniem, w którym stoi, jest wysoka różnica temperatur. 

Co pochłania wilgoć w lodówce?

Na szczęście jest na ten problem domowy sposób - i to niejeden. Do lodówki możecie włożyć np. czystą ściereczkę, kawałki czystej gąbki, fusy po kawie, sodę, sól, białą kredę, przeciętą na pół rolkę papieru toaletowego, potłuczone na pył tabletki węgla aktywnego czy też kawałki lekko zwilżonej i odciśniętej gazety (czarno-białej). Wszystkie te dodatki do lodówki należy zmieniać co 2-3 dni - dzięki temu będą pełnić swoją rolę - tak, jak cukier. 

Cukier - niezawodny pochłaniacz wilgoci do lodówki 

Cukier, podobnie jak sól, błyskawicznie chłonie wilgoć, a co za tym idzie, również nieprzyjemny zapach. Kilka kostek lub niewielka garstka cukru w ciągu paru dni wchłonie nadmiar wody i zneutralizuje zapach w lodówce. Dzięki białym kryształkom produkty dłużej pozostaną świeże, nie pojawi się też na nich woda ani pleśń. Co 2-3 dni wymieniajcie porcję cukru na świeżą - nie musi być duża. Garść lub 3 kostki w zupełności wystarczą.

Najlepszym (i najbardziej ekonomicznym) rozwiązaniem będzie zwykły biały cukier „kryształ”. Inne rodzaje cukru mogą być zbyt wilgotne - taki jest np. muscovado, który zdecydowanie nie nadaje się jako pochłaniacz wilgoci do lodówki. Jeśli nie macie zwykłego cukru w domu, użyjcie soli, sody lub innego wymienionego wyżej produktu.